Odżywianie i oddychanie grzybów

Odżywianie się grzybów:

Grzyby nie posiadają chloroplastów, w związku z czym nie potrafią samodzielnie wytworzyć pokarmu. Są więc organizmami cudzożywnymi, które substancje organiczne czerpią z otoczenia. Pokarm pobierany jest przez wchłanianie. Produkowane przez grzyby enzymy trawiennie wydzielane są na zewnątrz grzybni, gdzie rozkładają materię organiczną do prostszych, przyswajalnych dla nich związków (np. cukrów prostych).

Zdecydowana większość grzybów jest saprofitami, co oznacza, że ich pokarmem są martwe szczątki organiczne. Część grzybów to pasożyty, które czerpią związki organiczne wprost z organizmów żywych (roślinnych, zwierzęcych lub grzybowych), przy czym nie dają od siebie nic w zamian. Niektóre grzyby pobierają pokarm z komórek samożywnych glonów, sinic i roślin, którym w zamian dają schronienie i wodę. Są więc symbiontami współżyjącymi z tymi organizmami.

Grzyby mogą współżyć z korzeniami niektórych roślin (zarówno zielnych jaki i drzew). W tym typie symbiozy (której przykładami są np. dąb i borowik, sosna i maślak oraz brzoza i koźlarz ) nazywany mikoryzą grzyb ułatwia roślinie pobieranie wody i związków mineralnych z gleby, sam zaś czerpie od niej związki organiczne. Czasami zależność ta może być tak duża, że nieobecność grzyba powoduje słaby rozwój a nawet śmierć rośliny. Mikoryza może być ektotroficzna (zewnętrzna), gdy strzępki grzyba penetrują przestwory międzykomórkowe korzenia lub endotroficzna (wewnętrzna), gdy wnikają do samych komórek.

Przykładem daleko posuniętej symbiozy jest porost, czyli wspólny organizm utworzony przez grzyba i glona. W poroście grzyb chroni swego partnera i zaopatruje go w wodę i związki mineralne, ale jednocześnie czerpie z niego związki organiczne i hamuje jego wzrost oraz rozmnażanie. Ta forma symbiozy nazywana została helotyzmem, czyli niewolnictwem gdyż grzyb odnosi tutaj znacznie większe korzyści niż jego współtowarzysz.

Oddychanie grzybów:

Energię niezbędną do życia grzyby uzyskują w wyniku tlenowego lub beztlenowego rozkładu związków organicznych pobranych ze środowiska zewnętrznego. Przeprowadzane przez drożdże oddychanie beztlenowe, nazywane też często fermentacją wykorzystywane jest przez ludzi na dużą skalę w przemyśle spożywczym.

Polecamy również:

 • Budowa grzybów

  Grzyby nie tworzą tkanek ani narządów. Niektóre z nich są organizmami jednokomórkowymi (droższe). Większość ma plechowate ciało zwane grzybnią. Grzybnia zbudowana jest ze strzępek, czyli nitkowatych struktur wypełnionych cytoplazmą, w której krążą organelle... Więcej »

 • Rozmnażanie grzybów

  Grzyby mogą rozmnażać się na zarówno bezpłciowo jak i płciowo. Rozmnażanie bezpłciowe: 1. przez podział komórki macierzystej na dwie komórki potomne (u grzybów jednokomórkowych); 2. przez pączkowanie, gdzie nowy osobnik powstaje przez odpączkowanie od osobnika... Więcej »

 • Rodzaje grzybów

  Obecnie znanych jest ok. 80 tysięcy gatunków grzybów, jednak przypuszcza się może być ich znacznie więcej, nawet ok. 1, 5 miliona. Najważniejsze grupy (typy w systematyce) grzybów to: skoczki, sprzężniowe, workowce i podstawczaki. Skoczki to najprostsze, zazwyczaj jednokomórkowe... Więcej »

 • Znaczenie grzybów

  Znaczenie pozytywne grzybów: 1. Grzyby saprofityczne są niezbędnym ogniwem obiegu materii w przyrodzie. Pełnią rolę reducentów (destruentów) rozkładających martwą materię ograniczą do prostych związków nieorganicznych, które mogą być ponownie wykorzystane. 2.... Więcej »

 • Porosty

  Porosty (Lichenes) są samożywnymi organizmami lądowymi, które powstały w wyniku symbiozy grzyba (najczęściej workowca, rzadziej podstawczaka) z glonem (zielenicą). Z ewolucyjnego punktu widzenia porosty uważane są za grzyby zlichenizowane, czyli takie które... Więcej »

Komentarze (6)
Wynik działania 3 + 5 =
hihi
2020-10-02 09:16:48
super bardzo mi pomogło
Nauczyciel J.S.
2019-03-25 13:59:44
Jak tak można, robić ściągi dzieciom w internecie! Po to mają książki aby się z nich uczyć, a nie szukać w internecie bzdur!
Michał Bas
2019-03-25 13:47:39
głupie to! dostałem jedynke bo mój kolega spisał też z tej strony. nie polecam >:c
MøønWolf Gaming
2019-03-25 13:46:19
Pomogło mi to w odrobieniu pracy domowej z biologii, tematem było:Budowa i różnorodność grzybów. Podpunktami było: - 1. Czynności życiowe grzybów - a) Odżywiane się - b) Oddychanie - c) Rozmnażanie się Te informacje są kilkoma z tych trzech. Polecam bardzo ^^
Mili
2017-03-27 13:52:39
Pomocny ściągałam zadanie domowe.
Ameryk
2015-11-25 18:51:31
Bardzo pomocny ten fragment polecam.
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53