Na czym polega eutrofizacja?
Proces, którego skutkiem jest wzrost żyzności wód. Polega na dodawaniu do zbiorników wodnych pierwiastków biogennych, głównie fosforu. Spowodowane jest to wzrostem zanieczyszczeń spływających do ujść kanalizacyjnych a następnie do zbiorników wodnych. Zanieczyszczeniami najczęściej występującymi są: środki chemiczne, detergenty. Z kolei z pól uprawnych wprost do zbiorników wodnych, zmywany deszczem trafia azot – składnik nawozów.
Jakie skutki dla środowiska ma wzrost eutrofizacji?
Kiedy zawartość pierwiastków biogennych w zbiornikach wodnych przekracza dopuszczalne normy, dochodzi do znacznego wzrostu organizmów fitoplanktonowych, które powodują pojawienie się zakwitów. Dochodzi do zwiększenia liczebności sinic, które wytwarzają toksyny uszkadzając w ten sposób faunę znajdującą się w wodzie.
Silny przyrost roślin przy brzegu ogranicza dostęp światła roślinom znajdującym się w głębszych warstwach wody, co prowadzi do zmniejszenia ich wzrostu. Zwierzęta wodne są narażone również na ograniczony dostęp do tlenu, co z kolei prowadzi do zmniejszczenia liczby osobników, często szczególnie ważnych dla zachowania bioróżnorodności.
Jak zapobiegać nadmiernej eutrofizacji?
Metodą stosowaną i skuteczną jest wykorzystanie krążka Secchiego. Jest w kolorze białym i w zależności od widoczności tego krążka oblicza się wskaźnik Carlsona, który umożliwia ocenę zmian zawiesiny w wodzie, w przeciągu określonego czasu. Najważniejszą metodą walki z nadmierną eutrofizacją jest selekcja materiałów odprowadzanych do kanalizacji.
Zakwit sinic w zbiorniku wodnym |