Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cykl rozwojowy tasiemca bąblowcowego - strona 2

przez zjedzenie jaj inwazyjnych znajdujących się na trawie (zabrudzonej kałem psa). Z zapłodnionych jaj w przewodzie pokarmowym żywiciela pośredniego wykluwa się larwa onkosfera, która wraz z krwią przedostaje się do różnych narządów wewnętrznych. Najczęściej osiedla się w wątrobie, rzadziej w płucach, mięśniach, mózgu lub śledzionie. W narządach tych onkosfera otacza się osłonką i przekształca w kolejne stadium rozwojowe zwane wągrem lub echinokokiem. Od tej pory pęcherzyk zwiększa swoje rozmiary gdyż wypełnia się protoskoleksami larwami potomnymi (nawet 400 tysięcy w 1 mm3 pęcherza).

Protoskoleksy bąblowca w płynie z torbieli
Protoskoleksy bąblowca w płynie z torbieli

Przez długi czas bąblowica może rozwijać się bezobjawowo, dlatego jej rozpoznanie z reguły jest późne. Z biegiem czasu zwiększający swój rozmiar (który może dochodzić nawet do rozmiaru ludzkiej głowy) wągier zaczyna naciskać na okoliczne tkanki i organy wywołując w nich uszkodzenia. Może dojść też do pękniecie pęcherza co powoduje wylania znajdującego się w nim płynu i zatrucie organizmu metabolitami pasożyta, które w skrajnych wypadkach może powodować śmierć żywiciela. 

Cykl tasiemca bąblowcowego
Cykl tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus)

Zobacz również

  • Cykl rozwojowy tasiemca nieuzbrojonego i uzbrojonego

    Tasiemiec nieuzbrojony Taenia saginata jest  najpospolitszym spośród wszystkich  tasiemców spotykanych u człowieka. Zbudowany jest ze skoleksu (główki) zaopatrzonego w przyssawki oraz licznych członów (do 2000). Osiąga długość nawet do 20 metrów.

    Więcej
  • Bruzdogłowiec szeroki - cykl rozwojowy

    Bruzdogłowiec szeroki (Diphyllobothrium latum) to najdłuższy (3-20 m) z pośród tasiemców pasożytujących u człowieka. Zbudowany jest ze skoleksu (główki) zaopatrzonego w bruzdy przyssawkowe (czepne) oraz licznych członów (nawet do 3000). 20 % pierwszych członów  jes...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28