Cykl rozwojowy mszaków

Następowanie po sobie pokolenia haploidalnego – gametofitu i diploidalnego – sporofitu, czyli przemiana pokoleń przebiega u wszystkich grup mszaków według jednego schematu.

Plemnie, czyli gametangia męskie i rodnie, czyli gametangia żeńskie rozwijają się na powierzchni gametofitu, najczęściej na szczycie łodyżki lub rzadziej w kątach listków. Gametofit może być jednopienny (jeden osobnik zawiera zarówno rodnie jak i plemnie) lub dwupienny (jeden osobnik zawiera tylko jeden rodzaj gametangium – rodnię lub plemnię). Plemnie są zazwyczaj kuliste lub maczugowate, a rodnie mają wazonikowaty kształt. W wyniku podziałów mitotycznych zachodzących wewnątrz gametangium w plemni powstają ruchliwe, uwicione plemniki a na dnie rodni tylko jedna komórka jajowa.

Aby doszło do zapłodnienia plemniki, które wydostają się z plemni po rozerwaniu jej ścianek, muszą dostać się do wnętrza rodni. Dochodzi do tego w obecności wody (może to być kropla deszczu lub rosy).

Po połączeniu się plemnika z komórką jajową powstaje diploidalna zygota, z której rozwija się sporofit (połączony z gametofitem za pomocą stopy). U większości mchów (z wyjątkiem wątrobowców i torfowców) rosnąca seta odrywa górną część rodni, która przekształca się w czepek chroniący młodą zarodnie (powstającą na szczycie sety sporofitu).

Czepek na puszce mchu Tortula muralis
Czepek na puszce mchu Tortula muralis/Kristian Peters 14.02.2007/commons.wikimedia.org

Zarodnie mszaków mają postać puszki, u mchów okryte są wieczkiem. W wyniku podziałów mejotycznych zachodzących wewnątrz zarodni powstają haploidalne zarodniki (spory), które po dojrzeniu i odpadnięciu wieczka opuszczają zarodnię (zarodniki są nieruchliwe, wysypują się z zarodni).

Gdy zarodniki padną na odpowiednie podłoże kiełkują w wielokomórkowy nitkowaty twór zwany splątkiem, będący zaczątkiem gametofitu. Gametofit dojrzewa, wykształca gametangia i cykl rozwojowy zaczyna się od nowa.

Cykl rozwojowy mchów
Cykl rozwojowy mchów

Mszaki mogą rozmnażać się także wegetatywnie przez rozmnóżki, czyli wielokomórkowe twory o zgrubiałych ścianach, które po oderwaniu się od mszaka mogą w odpowiednich warunkach dać początek nowej roślinie. 

Polecamy również:

  • Znaczenie i przegląd mszaków

    Znaczenie mszaków: 1. Są organizmami pionierskimi, które zasiedlają i przekształcają nieprzyjazne środowiska tworząc dogodne podłoże dla bardziej wymagających organizmów. 2. Tworzą specyficzny leśny mikroklimat. 3. Regulują bilans wodny zbiorowisk roślin. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 4 =
S.S XD
2015-01-18 14:20:53
Bardzo dobrze tu jest wytłumaczone ;3
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42