Zapalenie ucha środkowego to najczęściej spotykana choroba narządu słuchu. Można na nią zachorować w każdym wieku, jednak najczęściej zapadają na nią małe dzieci, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej i zimowo-wiosennej. Przyczyną wystąpienie tego schorzenia jest infekcja wirusowa, bakteryjna (wywoływana przez paciorkowe np. dwoinkę zapalenia płuc lub gronkowce) lub grzybicza. Zapalenie ucha towarzyszy najczęściej innym chorobom takim jak grypa, angina, nieżyt nosa, zapalenie gardła, czy zatok przynosowych. Głównym objawem jest osłabienie słuchu w chorym uchu oraz jego ostry ból. Ponadto występuje: uczucie „zatkania” ucha, stan podgorączkowy, ogólne złe samopoczucie i stan niepokoju (u małych dzieci) oraz zawroty głowy. W badaniu osteoskopwym stwierdza się obrzęk błony bębenkowej (początkowa wciągnięta i przekrwiona, później uwypuklona i przeświecająca ropną wydzieliną). Leczenie polega na podawaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Perforacja błony bębenkowej to uszkodzenie błony przez pojawienie się otworu na jej powierzchni. Przyczyną perforacji jest uraz mechaniczny (np. w czasie czyszczenie ucha patyczkiem higienicznym) lub uraz ciśnieniowy spowodowanego gwałtownym wzrostem ciśnienia w przewodzie słuchowym (np. przy uderzeniu ucha otartą dłonią). Objawami tego schorzenia jest ból oraz pogorszenie słuchu. Dodatkowo mogą wystąpić szumy uszne oraz zaburzenie równowagi (zawroty głowy). W badaniu osteoskopwym widoczny jest ubytek błony oraz jej przekrwienie. Oprócz tego można zaobserwować surowiczy wysięk lub skrzep krwi. Błona bębenkowa ma zdolność samoistnego zrastania się. Proces gojenia się trwa do trzech tygodni. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do laryngologa, który może zapisać krople do uszu lub jeśli to będzie konieczne wykonać zabieg chirurgiczny.
Głuchota starcza jak sama nazwa wskazuje to choroba, która pojawia się wraz z postępującym wiekiem i związana jest ze zmianami zwyrodnieniowymi zachodzącymi w uchu wewnętrznym i ośrodkowym układzie nerwowym. Postępujące pogorszenie się słuchu prowadzi stopniowo do całkowitej, obustronnej utraty słuchu. Do przyczyn sprzyjanych wystąpieniu głuchoty zaliczyć możemy: nadmierne obciążenie słuchu w latach młodzieńczych oraz predyspozycje genetyczne. Głuchoty starczej niestety nie da się zatrzymać, nie ma też skutecznych leków. Można jednak poprawić komfort życia chorego stosując aparat słuchowy.