Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Subkultura a kontrkultura - różnice

Ostatnio komentowane
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
refsd
sd • 2019-09-14 10:11:39
Oskarżony o herezję i... ( brak odwagi u autora?)
hus • 2019-09-13 21:58:10
masz raka
twój stary • 2019-09-11 14:18:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kontrkultura to ruch opozycyjny wobec kultury i „zniewolenia”, jakie niesie. Zdaniem zwolenników ideologii kontrkulturowej, kultura jest bowiem wynikiem długoletniej manipulacji ludzkością, prowadzonej nie tylko w sferze politycznej i ekonomicznej, ale także także (a może przede wszystkim) – w sferze religijnej. W związku z tym konieczne jest przeciwstawienie się obowiązującej kulturze poprzez rezygnację z niej, nihilizm, brak tworzenia nowej kultury. Zniesienie kultury zdaniem kontrkulturalistów miałoby spowodować pełną wolność jednostki.

Subkultura jest pewnym przejawem działalności kontrkulturowej, ponieważ proponuje ona działania opozycyjne do zastanej kultury dominującej. Kontrkultura jest więc pojęciem szerszym, a subkultura to tylko jeden z jej przejawów.

Polecamy również:

  • Nowa Lewica - doktryna, ideologia, przedstawiciele

    Nowa Lewica powstała w latach 60. XX wieku na fali sprzeciwu wobec istniejącego systemu polityczno-społecznego w państwach zachodnich, ma zatem charakter politycznego protestu. Początkowo ruch rozwijał się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zapoczątkowano go w związku z walką z segregacją rasową na Południu, potem... Więcej »

  • New Age - defnicja, założenia, przedstawiciele

    New Age to inaczej ruch Nowej Ery bądź Nowej Epoki, stanowiący eklektyczny nurt myślenia, który zrodził się w drugiej połowie XX wieku. New Age jest swoistą syntezą elementów różnych filozofii i religii. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =