Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Repatriacja - definicja i charakterystyka

Ostatnio komentowane
pomaga polecam
ggggooo • 2019-05-21 15:34:04
Dziękuję za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
StelaMarisjoł • 2019-05-21 15:33:29
albo jednak nie fajne
xdkulki • 2019-05-21 15:19:16
fajny
elo • 2019-05-21 14:01:24
twoja mama ucieka a ta strona to kupa
dafawfwagagwa • 2019-05-21 13:27:58
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Repatriacja jest to termin pochodzący z łaciny i tłumaczony jako „powrót do ojczyzny”. Oznacza zorganizowaną przez władzę danego państwa akcje przesiedlenia do tego państwa osób, które na skutek wojny lub modyfikacji granic, zostały z niego wywiezione np. jeńców wojennych, internowanych lub przymusowo przesiedlonych osób.

Repatriacja po II wojnie światowej

Największą falą repatriacji w historii Polski była fala repatriantów przesiedlonych w nowe granice Polski z tzw. Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, czyli terenów położonych na wschód od linii rzeki Bug, które należały do państwa polskiego, a po zakończeniu II wojny światowej zostały utracone na rzecz Związku Radzieckiego (stały się republikami związkowymi). Ludność z terenów zaburzańskich została osadzona na tzw. Ziemiach Odzyskanych (Pomorze Szczecińskie, Wielkopolska, Śląsk), czyli ziemiach, które trafiły w granice Polski po po II wonie światowej.

Repatriacji dziś

Dzisiaj repatriacja jest przede wszystkim powrotem do Polski osób pochodzenia polskiego, które zostały w którymś momencie wysiedlone np. do Kazachstanu czy Uzbekistanu i innych państw byłego ZSRR. Wiąże się ona z różnymi ułatwieniami odnośnie nabywania polskiego o

Polecamy również:

  • Baskowie - historia, pochodzenie, charakterystyka

    Baskowie to tajemniczy naród zamieszkujący tereny leżące na granicy Francji i Hiszpanii. Ich język (Euskara), niepodobny do żadnego innego języka europejskiego, skrywa tajemnicę pochodzenia, którą starają się wyjaśnić badacze przeszłości. Ich kraj zwany Krajem Basków lub Euskadi jest jednym z... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =