Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Repatriacja - definicja i charakterystyka

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Repatriacja jest to termin pochodzący z łaciny i tłumaczony jako „powrót do ojczyzny”. Oznacza zorganizowaną przez władzę danego państwa akcje przesiedlenia do tego państwa osób, które na skutek wojny lub modyfikacji granic, zostały z niego wywiezione np. jeńców wojennych, internowanych lub przymusowo przesiedlonych osób.

Repatriacja po II wojnie światowej

Największą falą repatriacji w historii Polski była fala repatriantów przesiedlonych w nowe granice Polski z tzw. Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, czyli terenów położonych na wschód od linii rzeki Bug, które należały do państwa polskiego, a po zakończeniu II wojny światowej zostały utracone na rzecz Związku Radzieckiego (stały się republikami związkowymi). Ludność z terenów zaburzańskich została osadzona na tzw. Ziemiach Odzyskanych (Pomorze Szczecińskie, Wielkopolska, Śląsk), czyli ziemiach, które trafiły w granice Polski po po II wonie światowej.

Repatriacji dziś

Dzisiaj repatriacja jest przede wszystkim powrotem do Polski osób pochodzenia polskiego, które zostały w którymś momencie wysiedlone np. do Kazachstanu czy Uzbekistanu i innych państw byłego ZSRR. Wiąże się ona z różnymi ułatwieniami odnośnie nabywania polskiego o

Polecamy również:

  • Baskowie - historia, pochodzenie, charakterystyka

    Baskowie to tajemniczy naród zamieszkujący tereny leżące na granicy Francji i Hiszpanii. Ich język (Euskara), niepodobny do żadnego innego języka europejskiego, skrywa tajemnicę pochodzenia, którą starają się wyjaśnić badacze przeszłości. Ich kraj zwany Krajem Basków lub Euskadi jest jednym z... Więcej »

  • Polska tożsamość narodowa

    Tożsamość narodowa jest poczuciem odrębności narodu wobec innych narodów. poczucie to jest ukształtowane przez tzw. czynniki narodowotwórcze, czyli język, wspólne terytorium, symbole narodowe, pochodzenie, historię, dziedzictwo kulturowe. Wyrazem tożsamości narodowej jest patriotyzm w sensie... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');