Repatriacja jest to termin pochodzący z łaciny i tłumaczony jako „powrót do ojczyzny”. Oznacza zorganizowaną przez władzę danego państwa akcje przesiedlenia do tego państwa osób, które na skutek wojny lub modyfikacji granic, zostały z niego wywiezione np. jeńców wojennych, internowanych lub przymusowo przesiedlonych osób.
Repatriacja po II wojnie światowej
Największą falą repatriacji w historii Polski była fala repatriantów przesiedlonych w nowe granice Polski z tzw. Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, czyli terenów położonych na wschód od linii rzeki Bug, które należały do państwa polskiego, a po zakończeniu II wojny światowej zostały utracone na rzecz Związku Radzieckiego (stały się republikami związkowymi). Ludność z terenów zaburzańskich została osadzona na tzw. Ziemiach Odzyskanych (Pomorze Szczecińskie, Wielkopolska, Śląsk), czyli ziemiach, które trafiły w granice Polski po po II wonie światowej.
Repatriacji dziś
Dzisiaj repatriacja jest przede wszystkim powrotem do Polski osób pochodzenia polskiego, które zostały w którymś momencie wysiedlone np. do Kazachstanu czy Uzbekistanu i innych państw byłego ZSRR. Wiąże się ona z różnymi ułatwieniami odnośnie nabywania polskiego obywatelstwa, uzyskaniem mieszkania komunalnego, dostępem do pracy. Repatrianci przybywają do Polski na podstawie specjalnej wizy i dzięki niej w momencie przekroczenia polskiej granicy, nabywają polskie obywatelstwo. Zasady te określa Ustawa z dnia 9 listopada 2000 roku o repatriacji.
Kto może być uznany za osobę polskiego pochodzenia?
Osobą narodowości polskiej w myśl w/w ustawy jest osoba, która deklaruje narodowość polską i spełnia dwa warunki: jedno z jej rodziców lub dziadków lub oboje pradziadków było narodowości polskiej oraz wykaże związek z polskością przez pielęgnowanie polskiej mowy, tradycji, kultury i zwyczajów.
Pomoc dla repatriantów
Repatrianci mogą liczyć na szeroką pomoc państwa. Jest to pomoc:
-
w nauce języka polskiego
-
w pokryciu kosztów przyjazdu do Polski
-
w zagospodarowaniu się, bieżącym utrzymaniu i posłaniu dzieci do szkoły
-
na remont lub adaptację mieszkania
-
w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych