Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Baskowie - historia, pochodzenie, charakterystyka

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Baskowie to tajemniczy naród zamieszkujący tereny leżące na granicy Francji i Hiszpanii. Ich język (Euskara), niepodobny do żadnego innego języka europejskiego, skrywa tajemnicę pochodzenia, którą starają się wyjaśnić badacze przeszłości. Ich kraj zwany Krajem Basków lub Euskadi jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie, a naród krnąbrnych górali bezskutecznie próbowały sobie podporządkować największe Imperia w dziejach naszego kontynentu.

Pochodzenie

Baskowie żyli w Europie już w starożytności. Pisał o nich już Strabon, jako o ludzie barbarzyńskim i ubogim. Nie można jednak stwierdzić skąd się wzięli, jakie jest ich pochodzenie. Najprawdopodobniej są ludem, który wywodzi się od ludności zamieszkującej Europę jeszcze przed przybyciem Indoeuropejczyków tj. przed II tysiącleciem p.n.e. Baskowie, w starożytności, nie poddali się wpływom celtyckim i romańskim, jak reszta Półwyspu Iberyjskiego. Nawet Imperium Romanum nie podporządkowało ich sobie całkowicie. Za dostęp do złóż Cesarstwo rzymskie było zmuszone przyznać Baskom szeroką autonomię w zakresie praw i obyczajów, a cesarz Tyberiusz zwolnił ich nawet z obowiązku płacenia podatków.

Średniowiecze i dzieje nowożytne

W średniowieczu

Polecamy również:

  • Świadomość narodowa w Kraju Basków

    Obecnie żyje około 10 mln Basków, z czego tylko około 2,5 mln w Europie. Pozostała część to potomkowie emigrantów z czasów represji rządu Francisco Franco, żyjący głównie w Ameryce Południowej. Baskowie to protonaród, czyli naród bez państwa. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');