Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Świadomość narodowa w Kraju Basków

Ostatnio komentowane
dzięki pomogło
jestem_z_YT • 2019-03-24 17:45:11
Zostawcie Norberta w spokoju
Ale nie miło • 2019-03-24 22:01:34
xddd
xddddd • 2019-03-24 14:14:14
d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d d
dxhfuxqhz uhqeifu • 2019-03-24 13:31:42
za dlugie
gha • 2019-03-24 13:23:01
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Obecnie żyje około 10 mln Basków, z czego tylko około 2,5 mln w Europie. Pozostała część to potomkowie emigrantów z czasów represji rządu Francisco Franco, żyjący głównie w Ameryce Południowej. Baskowie to protonaród, czyli naród bez państwa.

Język

Kraj Basków od zawsze charakteryzował się odrębnością kulturową, o czym świadczy przede wszystkim posiadanie swojego własnego języka. Nie wykazuje on podobieństwa z żadnym językiem Europejskim, nie występują w nim zapożyczenia z innych języków. Nie poddał się on też wpływom celtyckim, a potem romańskim, inaczej niż cały Półwysep Iberyjski. Język baskijski zwany Euskara jest w różnym stopniu używany we wszystkich prowincjach Kraju Basków .

Tradycje i obyczaje

Baskowie wykazują się pewną odmiennością od reszty Hiszpanii w tym zakresie. Baskowie są bardzo przywiązani do ziemi, co potwierdza bardzo długą tradycję związaną z osadnictwem na tych terenach. Odnoszą się do niej również baskijskie nazwiska. Nazwisko baskijskie kojarzone jest z określonym domem i tłumaczone jako „w dole rzeki” lub „na szczycie wzgórza”, co mówi o położeniu ośrodka rodowego.

Pierwotnie wspólnota Basków była matriarchalna. Na skutek wpływów sąsiednich ludów zmieniło

Polecamy również:

  • Repatriacja - definicja i charakterystyka

    Repatriacja jest to termin pochodzący z łaciny i tłumaczony jako „powrót do ojczyzny”. Oznacza zorganizowana przez władze danego państwa akcje przesiedlenia do tego państwa osób które, na skutek wojny lub modyfikacji granic, zostały z niego wywiezione np. jeńców wojennych,... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =