Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Świadomość narodowa w Kraju Basków

Ostatnio komentowane
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Obecnie żyje około 10 mln Basków, z czego tylko około 2,5 mln w Europie. Pozostała część to potomkowie emigrantów z czasów represji rządu Francisco Franco, żyjący głównie w Ameryce Południowej. Baskowie to protonaród, czyli naród bez państwa.

Język

Kraj Basków od zawsze charakteryzował się odrębnością kulturową, o czym świadczy przede wszystkim posiadanie swojego własnego języka. Nie wykazuje on podobieństwa z żadnym językiem Europejskim, nie występują w nim zapożyczenia z innych języków. Nie poddał się on też wpływom celtyckim, a potem romańskim, inaczej niż cały Półwysep Iberyjski. Język baskijski zwany Euskara jest w różnym stopniu używany we wszystkich prowincjach Kraju Basków .

Tradycje i obyczaje

Baskowie wykazują się pewną odmiennością od reszty Hiszpanii w tym zakresie. Baskowie są bardzo przywiązani do ziemi, co potwierdza bardzo długą tradycję związaną z osadnictwem na tych terenach. Odnoszą się do niej również baskijskie nazwiska. Nazwisko baskijskie kojarzone jest z określonym domem i tłumaczone jako „w dole rzeki” lub „na szczycie wzgórza”, co mówi o położeniu ośrodka rodowego.

Pierwotnie wspólnota Basków była matriarchalna. Na skutek wpływów sąsiednich ludów zmieniło

Polecamy również:

  • Repatriacja - definicja i charakterystyka

    Repatriacja jest to termin pochodzący z łaciny i tłumaczony jako „powrót do ojczyzny”. Oznacza zorganizowana przez władze danego państwa akcje przesiedlenia do tego państwa osób które, na skutek wojny lub modyfikacji granic, zostały z niego wywiezione np. jeńców wojennych,... Więcej »

  • Polska tożsamość narodowa

    Tożsamość narodowa jest poczuciem odrębności narodu wobec innych narodów. poczucie to jest ukształtowane przez tzw. czynniki narodowotwórcze, czyli język, wspólne terytorium, symbole narodowe, pochodzenie, historię, dziedzictwo kulturowe. Wyrazem tożsamości narodowej jest patriotyzm w sensie... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =