Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości powstał w 1945 r. – zastąpił dotychczas funkcjonujący w ramach Ligi Narodów Stały Trybunał Sprawiedliwości.
Celem utworzenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (jego siedzibą jest Haga) było rozwiązywanie sporów między krajami – członkami ONZ z perspektywy prawa międzynarodowego. Koniecznie trzeba podkreślić, iż MTS nie zajmuje się kwestiami politycznymi. Do innych kompetencji MTS należy wydawanie opinii doradczych zarówno dla poszczególnych organów ONZ, jak i dla innych organizacji międzynarodowych.
Do bardzo ważnych kompetencji MTS należy orzekanie w kwestii praw człowieka – ich podstawą jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, a także Pakty Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych z 1966 r.
Działalność MTS poddana jest bardzo znacznej krytyce, która wynika z braku mechanizmów, dzięki którym możliwe byłoby egzekwowanie postanowień Trybunału – obecnie zdarza się często, iż duże państwa nie przyjmują orzeczeń MTS-u, a także nie zgłaszają do niego spraw.
W składzie MTS zasiada 15 sędziów z różnych krajów, którzy wybierani są na 9-cio letnie kadencje.
Warto wiedzieć, iż orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości są dla stron ostateczne.