Margaret Thatcher - biografia, poglądy - strona 3

dama”. Zdecydowane posunięcia ekonomiczne, gospodarcze i społeczne przyczyniły się do znacznej poprawy sytuacji wewnętrznej kraju, uzdrowienia gospodarki i wydostania się z ekonomicznej zapaści.

W polityce zagranicznej także wykazała się konsekwencją i skutecznością. Najlepszym przykładem jest doprowadzenie do zwycięstwa Wielkiej Brytanii w wojnie o Falklandy z Argentyną. Aktywnie wspierała ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana w jego polityce „odstraszania” ZSRR (m.in. przekonała rząd brytyjski do wydania zgody na umieszczenie na wyspach wyrzutni rakiet atomowych). Była przeciwniczką modelu integracji europejskiej, określała Unię Europejską jako szalony i utopijny projekt, ponadto podtrzymywała autonomiczność Wielkiej Brytanii.

Próba wprowadzenia wolnorynkowych metod w oświacie, kulturze i służbie zdrowia oraz w miejsce podatku od własności podatku pogłównego spowodowała protesty opozycji i naciski na premier, by zrezygnowała z dalszego kierownictwa państwem. W związku z silną presją 22 listopada 1990 r. Margaret Thatcher podjęła decyzję o ustąpieniu z przywództwa Partii Konserwatywnej oraz ze stanowiska premiera. W przeprowadzonym wśród Brytyjczyków sondażu, po rezygnacji z urzędu premiera, 52% respondentów uznało, że rządy „Żelaznej Damy” były dobre dla kraju.

W czerwcu 1992 r. otrzymała od królowej Elżbiety tytuł szlachecki, co umożliwiło jej zasiadanie w Izbie Lordów. Margaret Thatcher to wysoce kontrowersyjna, nietuzinkowa osoba, przez jednych wielbiona, przez innych natomiast znienawidzona. Zmarła 8 kwietnia 2013 roku w Londynie na udar mózgu.

Polecamy również:

 • Edmund Burke - biografia, poglądy, dzieła

  Edmund Burke urodził się 12 stycznia 1729 roku w Dublinie, ojciec był poważanym prawnikiem, protestantem, matka z kolei wywodziła się z katolickiej rodziny Nagelów. Po ukończeniu Trinity College w Dublinie przeniósł się w 1750 r. do Londynu, gdzie związał się ze stronnictwem wigów. W... Więcej »

 • Eric Voegelin - biografia, poglądy, dzieła

  Eric Voegelin - jeden z najwybitniejszych historyków filozofii starożytnej w XX w., znany filozof polityki, religii i cywilizacji, urodził się 3 stycznia 1901 roku w Kolonii, zmarł zaś 19 stycznia 1985 roku w Stanford w Stanach Zjednoczonych. Więcej »

 • Leo Strauss - biografia, poglądy, dzieła

  Leo Strauss – znany myśliciel polityczny, jeden z największych nauczycieli filozofii politycznej. Urodził się 20 września 1899 roku w Kirchhein w Hesji-Marburg, w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Uczęszczał do słynnego Gimnazjum Philippinum w Marburgu, które afiliowano do Uniwersytetu... Więcej »

 • Roger Scruton - biografia, poglądy, dzieła

  Roger Scruton – brytyjski pisarz, filozof, kompozytor, jeden z bardziej znanych współczesnych krytyków społecznych i teoretyków konserwatyzmu. Więcej »

 • Winston Churchill - biografia, poglądy

  Winston Leonard Spencer Churchill – (ur. 30 listopada 1847 roku w Blenheim Palace, zmarł 24 stycznia 1965 roku w Londynie). Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków brytyjskich. Pochodził ze znanej arystokratycznej rodziny, jego ojciec Randolph był politykiem należącym do Partii Konserwatywnej,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10