Homogenizacja kultury to zjawisko, które polega na wzajemnym upodobnianiu się poszczególnych kultur (wartości, obyczajów, mody, wytworów materialnych itp.) między sobą, stopniowym ujednolicaniu w skali regionu, a ostatnio nawet w skali całego świata.
Przyczynami homogenizacji kultur jest stykanie się i mieszanie odmiennych kultur, szczególnie w sytuacji, gdy jedna z nich przyjmuje charakter dominujący. Współczesnym przykładem dominującej kultury jest kultura Zachodu, a ściślej mówiąc Stanów Zjednoczonych, która obecna jest w mediach, na półkach sklepowych, w świecie mody, kinematografii itp. Obecnie nasilone zjawisko ujednolicania kultury ma swoje źródła w postępującej globalizacji i komercjalizacji świata.
Zjawisko homogenizacji kultury ocenia się negatywnie jako m.in. przyczynę zaniku unikalnych kultur lokalnych o bardzo dużej wartości. Z drugiej strony jednak, pewną zaletą homogenizacji wzorców kulturowych jest np. rozpowszechnianie idei demokratycznych (jako pewnego elementu kultury niematerialnej), które mogą – choć nie muszą – prowadzić do pozytywnych zmian w ustroju, a przez to – do poprawy życia ludzi.