Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Grupa Wyszehradzka - geneza, historia, definicja - WOS - strona 2

zarówno z ZSRR, jak i z państwami zachodnimi,
- podejmowanie prób uzgadniania kwestii związanych z polityką zagraniczną,
- zacieśnianie współpracy w sferze politycznej, społecznej, gospodarczej.

Grupa Wyszehradzka - historia

W ciągu 1991 r. doszło do zacieśniania relacji pomiędzy krajami, co doprowadziło do trzeciego spotkania, które tym razem odbyło się w Krakowie. Jego wynikiem była tzw. deklaracja krakowska, której ważne zapisy dotyczyły przyspieszenia integracji ze Wspólnotami Europejskimi oraz dążeń do wypracowania konkretnych form współpracy regionalnej.

W kolejnych latach funkcjonowania grupy pojawiały się tematy związane z liberalizacją handlu – w ich wyniku ministrowie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą podpisali w 1992 r. (21 grudnia) – Porozumienie Środkowoeuropejskie o Wolnym Handlu (CEFTA). Porozumienie to zakładało utworzenie w danym czasie wolnej strefy handlowej.

Dalsza współpraca państw grupy wyszehradzkiej została jednak zahamowana, co wynikało z bardzo wielu czynników, m.in. niechęci strony czeskiej wobec instytucjonalizacji współpracy, wzajemnych sporów między Słowacją i Węgrami, napięcia dla tle historycznym, a także rywalizacja krajów grupy dotycząca ich przyszłego członkostwa w NATO i Unii Europejskiej.

Zobacz również

  • Grupa Wyszehradzka - zadania, cele - WOS

    Celem powstania i działalności Grupy Wyszehradzkiej było ożywienie współpracy w skali regionalnej – między państwami: Polską, Czechosłowacją (później Czechami i Słowacją) oraz Węgrami. Współpraca ta miała dotyczyć sfery politycznej (szczególnie jeśli chodzi o kwestie związane z zagranicą), ...

    Więcej
  • Państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej

    Grupa Wyszehradzka została utworzona przez trzy państwa – Polskę, Węgry oraz Czechosłowację. Obecnie, w związku z rozpadem Czechosłowacji z dniem 1 stycznia 1993, do grupy należą cztery państwa: Polska, Węgry, Słowacja i Czechy.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18
dobra odpowiedź
kox • 2020-04-08 11:27:19
Xd bardzo pomocne
Julspn beng • 2020-04-08 00:02:41