Grupa G8 – najbardziej uprzemysłowione państwa świata

Grupa G8 to grupa siedmiu najbogatszych i najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji, które wywierają decydujący wpływ na światową politykę. Co roku spotykają się na szczytach polityczno-ekonomicznych, na których wyznaczają globalne kierunki rozwoju. Dysponują one 65-70% bogactw światowych. Od 2014 roku, po aneksji Krymu przez Rosję, zawieszono jej członkostwo w grupie i występuje ona jako grupa G7.

Kraje należące do grupy G8

- Stany Zjednoczone

- Niemcy

- Wielka Brytania

- Kanada

- Japonia

- Francja

- Włochy

- Rosja (członkostwo zawieszone)

W spotkaniach grupy G8 uczestniczą także przedstawiciele Unii Europejskiej, Przewodniczący Rady Europejskiej i Przewodniczący Komisji Europejskiej.

Szczyty odbywają sie na terytoriach państw-członków grupy , w kolejności: Francja, USA, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Włochy, Kanada, Rosja. Uczestniczą w nich przywódcy tych krajów: prezydenci i premierzy.

Cele

- wyznaczanie kierunków działania takich instytucji jak: Bank Światowy, Światowa Organizacja Handlu, Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

- wyznaczanie kierunków rozwoju globalnego

Przeciwnicy

Na szczytach grupe odbywają się demonstracje przeciwników globalizacji. Alterglobaliści oskarżają grupę o niedemokratyczny charakter i obarczają ją odpowiedzialnością za biedę krajów tzw. „globalnego południa“. Demonstracje czasem przebiegają bardzo gwałtownie, tak jak w 2001 roku, kiedy jeden z demonstrantów został zastrzelony przez policję.

Polecamy również:

  • Dystrybucja - definicja

    Dystrybucja to czynności związane z fizycznym przepływem towarów. Ich celem jest przekazanie towarów od producenta do punktów sprzedaży hurtowej i detalicznej tak, aby mogły trafić do konsumentów. Dystrybucja musi odbywać się w określonym miejscu i czasie, zgodnie z oczekiwaniami i w... Więcej »

  • Dywersyfikacja - definicja, typy, czynniki

    Dywersyfikacja to jedna  z najważniejszych strategii rozwoju danego przedsiębiorstwa, która polega na rozszerzeniu trefu działania firmy. Zazwyczaj chodzi o rozszerzenie asortymentów produktów, pozyskiwanie nowych dostawców, odbiorców czy wdrażanie nowych metod produkcji. Jej... Więcej »

  • Popyt, podaż, prawo popytu i podaży

    Popyt to ilość towarów, jaką nabywcy są w stanie kupić po określonej cenie w danym miejscu i czasie. Na popyt wpływają dochody nabywców, ceny zamienników, kształtowanie się cen w przyszłości, sytuacja gospodarcza, preferencje konsumentów. Zgodnie z prawem popytu, przy takich samych... Więcej »

  • Sposoby walki z bezrobociem w III RP

    Bezrobociem nazywamy sytuację, w której podaż siły roboczej jest większa od popytu na nią. Siłą roboczą nazywamy łącznie bezrobotnych i osoby zatrudnione obecne na rynku pracy. Więcej »

  • Podstawowe systemy ekonomiczne na przestrzeni wieków

    W historii świata, człowiek zbudował wiele systemów ekonomicznych, które stały się podstawami ustrojów gospodarczych państw już od starożytności. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02