Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Formy demokracji pośredniej - WOS

Ostatnio komentowane
Jebać żydów
Kruszwil • 2018-07-16 02:16:06
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Najważniejszymi formami demokracji pośredniej, które gwarantuje konstytucja są wybory organów sprawujących władzę w państwie.

W Polsce obywatele w powszechnych wyborach wybierają: prezydenta, parlament oraz władze samorządu terytorialnego. Tego rodzaju wybory są przeprowadzane na podstawie ordynacji wyborczej, której zasady precyzuje konstytucja. Polska ma w konstytucji zapisane czynne i bierne prawo wyborcze.

Czynne prawo do udziału w wyborach posiadają wszystkie osoby, które są obywatelami Polski i ukończyli (w dniu wyborów) 18 lat, upoważnia ono do głosowania na wybranych przez siebie kandydatów, reprezentantów. Z kolei bierne prawo wyborcze, umożliwia obywatelom bycie wybranym, startowanie w wyborach jako kandydat na wskazane stanowisko. Należy jednak spełnić określone w konstytucji wymogi – i tak, by móc startować w wyborach do Sejmu, obywatel musi ukończyć 21 lat, zaś chcąc kandydować do Senatu musi mieć skończone 30 lat.

Dzięki tej formie demokracji obywatele danego kraju mają wpływ na kształt swojego państwa, od ich głosu zależy funkcjonowanie władz państwowych.

Ponadto w ramach form demokracji pośredniej, obywatele mają prawo wyboru partii politycznej, do której chcą należeć, organizacji społecznych, inicjatyw obywatelskich, posiadają prawo do zgromadzeń oraz mają możliwość wystosowania petycji i listów otwartych.

Polecamy również:

  • Demokracja parlamentarna - charakterystyka

    Demokracja parlamentarna (inaczej - przedstawicielska) jest odmianą demokracji pośredniej; to ustrój, w którym uprawnieni obywatele wybierają w wolnych wyborach przedstawicieli do parlamentu. Demokracja parlamentarna opiera się na koncepcji trójpodziału władzy (wykonawczej, ustawodawczej i... Więcej »

Komentarze (1)
5 + 3 =
Komentarze
ala@$ • 2016-02-25 19:07:54
:)