Pragnąc w pełni zrozumieć normę prawną, należy szczegółowo przyjrzeć się jej wewnętrznej strukturze. Funkcjonują dwa stanowiska odnośnie budowy normy prawnej.
Pierwsze z nich zakłada, że norma posiada trójelementową strukturę. Według niego norma prawna składa się z poniższych elementów:
1. hipotezy – określa adresata normy (czyli określa czyje zachowanie dana norma reguluje), jego cechy (zawód, wiek) i właściwości. Wskazuje także warunki zastosowania normy prawnej.
2. dyspozycji – określa zachowanie adresata w okolicznościach wskazanych w hipotezie. Ponadto uściśla obowiązki lub uprawnienia adresata. Występują trzy rodzaje dyspozycji: nakazowe, zakazowe i dozwolenia;
3. sankcji – określa negatywne konsekwencje prawne, jakie poniesie adresat w przypadku zachowania niezgodnego z dyspozycją. Wyróżniamy następujące rodzaje sankcji: egzekucyjna, karna (represyjna), oraz nieważności (bezskuteczności).
Zwolennicy drugiego stanowiska, krytycznego do trójelementowej koncepcji, uważają, że norma prawna składa się jedynie z dwóch następujących norm:
- sankcjonowanej, która określa adresata oraz warunki w jakich jest mu nakazane, zakazane lub dozwolone coś czynić oraz treść owego nakazu, zakazu bądź zezwolenia. Tworzy ją zatem hipoteza i dyspozycja.
- sankcjonującej, która składa się z hipotezy, którą jest naruszenie normy sankcjonowanej oraz dyspozycji, która w rzeczywistości jest sankcją przedstawioną jako sposób postepowania.