Prawo naturalne - definicja, charakterystyka

Prawo naturalne – definicja

Prawo naturalne (ius naturale) to uniwersalne, pierwotne prawo (zbiór norm) wynikające z natury ludzkiej, z samego faktu istnienia człowieka, nie jest ustanowione przez władców, sędziów czy instytucje i obowiązuje niezależnie od tego czy zostało zatwierdzone przez władze państwowe, ponadto jest niezbywalne, wiec nikt nie może go człowieka pozbawić.

Prawo naturalne – charakterystyka

Prawo naturalne opiera się na założeniu, że człowiek posiadający rozum i wolę z natury przeznaczony jest i powinien czynić dobro. Ponieważ lex naturalis akcentuje szczególnie mocno takie wartości jak sprawiedliwości, dobro, piękno, poszanowanie godności człowieka, dlatego prawo stanowione powinno czerpać z niego jak najwięcej.

Prawo naturalne stanowi podstawę etyki, jest kodeksem moralnym dla wszystkich ludzi, bez względu na poglądy, wyznawaną wiarę. wiek, pochodzenie.

Podstawowymi właściwościami prawa naturalnego są: nieskończoność, niezbywalność, powszechność, poznawalność, kierowanie się rozumem oraz zasadami moralnymi.

Przykładami prawa naturalnego są: prawo do życia, do własności,, do zabawy, do religii.

Najbardziej znanymi twórcami i zwolennikami prawa naturalnego byli myśliciele katoliccy, zwłaszcza św. Augustyn oraz św. Tomasz z Akwinu. Koncepcji prawa naturalnego przeciwstawili się jej natomiast myśliciele pozytywizmu prawnego.

Polecamy również:

Komentarze (3)
Wynik działania 2 + 5 =
vvvv
2022-01-30 21:37:06
Zgadzam sie z prawem naturalnym a przede wszystkim na pierwszym miejscu Boskim i dziesięciu przykazań bożych!
pres
2021-05-28 17:34:25
Nie ma czegoś takiego jak "prawo naturalne" - wszelkie prawa tworzą ludzie
John
2019-10-31 22:19:17
Bardzo dobre wyjasnienie. Mam podobne odkrycie, ale dodam. Czy to bog, Stworca, inteligencja kosmiczna, dalo nam zycie na zasadach swoich naturalnych praw natury czy kosmosu, a wraz z nim obowiazek wbudowany w nasze jestestwo (instynkt) aby to zycie podtrzymywac i chronic itd. Czyli prawo i obowiazek jednoczesnie aby o nie dbac. Urodziwszy sie bierzemy instynktownie oddech aby podtrzymac zycie. Teks ten jest dziwnie podobny do konstytucji 97 co akurat mi sie najbardziej w tej konstytucji podoba. Bardzo mi sie niepodoba fakt ze onz daje nam prawo zycia i to jest w moim mniemaniu wyjete z kontekstu czyli jakby dawali nam laske ze daja oni nam daja prawo do zycia. A jednoczesnie pozbawiaja nas obowiazku do obrony wlasnego zycia. I tak w Polsce i na calym Marksistowsko demokratycznym swiecie rzadzacy bandyci zabraniaja ci sie bronic np gdy cie bandyci w mundurach policyjnych katuja czy mieszaja z blotem. Biliony ludzi na swiecie zylo i zyje w odbieranym caly czas prawie Common Law, a mowie o Commonwealth countries. Proponuje aby rozwazyc i ustalic jednolity tekst naturalnego prawa polakow. A prawo to jest po to aby zyc w harmonii jeden z drugim i z natura. Prawa sa tylko prawdziwie z kosmosu ale ludzie moga ustanawiac tylko zasady i nazwijmy je prawem naturalnym. Oto one; 1. zasada wzajemnosci znana jako nie czyn drugiemu..., 2 twoje cialo to swietosc. nie tykaj, nie kalecz. 3. twoja wlasnosc to swietosc, nie kradnij ani nie niszcz. 4. Umowa dobrowolnie zadeklarowana czyli kontrakt to swietosc, dopelnij bos dorosly i odpowiedzialny. 5. Twoje prawo i obowiazek aby bronic i dbac o twoje zycie i zdrowie bez wzgledu na to kto na ciebie napada. Uwazam ze te zasady naturalnego prawa polakow powinne sie znalezc w naszej ludowej wersji konstytucji. Prawo ma byc proste i dobrze znane wszystkim jak autor artykulu opisal. Ma byc niezmienne i obowiazywac wszystkich jednakowo. Ale ciekawostka - Prawo jest dobrowolne i oczywiste. Kontrowersja. Rabus cie rabuje bo ma gdzies twoje prawo posiadania. Wiec taki rabus daje spoleczenstwu prawo do zlamania jego prawa posiadania.
Ostatnio komentowane
krokti
• 2024-04-21 14:15:02
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55