nad sobą, która obejmuje nie tylko unikanie grzechu, ale także czynienie jak najwięcej dobra. Poprawa życia jest możliwa dla każdego człowieka.
4. Szczera spowiedź
Szczera spowiedź polega na wyznaniu wobec kapłana wszystkich grzechów, które przypomnieliśmy sobie, robiąc rachunek sumienia, czyli zarówno grzechów ciężkich, jak i powszednich. W czasie spowiedzi powinno się również wyjawić motywy swojego postępowania. Ukrywanie grzechów przed księdzem czyni spowiedź nieważną. Należy również pamiętać, że spowiednik jest tylko pośrednikiem, a w rzeczywistości spotkanie przy konfesjonale, jest spotkaniem z samym Jezusem. Spowiedź jest pojednaniem z Bogiem.
5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu
Zadośćuczynienie jest naprawieniem zła, które zostało przez nas wyrządzone. Obejmuje ono nie tylko pokutę zadaną przez kapłana, ale przede wszystkim konkretne działania, które mają być wynagrodzeniem bliźniemu za wyrządzone krzywdy np. należy oddać skradzione pieniądze. Zadośćuczynienie jest dowodem, że człowiek faktycznie pragnie zmiany swojego postępowania. Powinno być adekwatne i proporcjonalne do popełnionego grzechu. Zadośćuczynić należy w jak najkrótszym czasie od spowiedzi.