Jezus nie doprowadził bowiem do końca swojej misji, ponieważ nie założył Prawdziwej Rodziny. To zadanie zbawienia ludzkości przejął Sun Myung Moon, który wraz z żoną ustanowił „idealną rodzinę”. Podstawową jednostką we wspólnocie są w efekcie pary małżeńskie, które po przygotowaniu sprawują funkcje duchownych. Wybór i połączenie współmałżonków leży w rękach zwierzchnika Kościoła.
Kościół Zjednoczeniowy działa w Polsce od lat 70-tych XX w. Został zarejestrowany w 1990 r. Parlament Europejski uznał go za organizację parareligijną, która może przyczyniać się do zagrożenia ładu i porządku społecznego. Członków tej wspólnoty podejrzewa się o uczestnictwo w przemycie i handlu narkotykami. Jest obecny w 140 krajach i liczy około 3 miliony członków. Obecnie nie ma danych dotyczących liczebności wiernych w Polsce (szacuje się, że należy do niego kilkaset osób).
5) Wspólnota Niezależnych Zgromadzeń Misyjnych „Rodzina” (The Family International) – została założona w latach 60-tych XX w. przez pastora Davida Berga w Stanach Zjednoczonych. Ma charakter apokaliptyczny – „Rodzina” głosi rychły koniec świata, a swoim wyznawcom obiecuje zbawienie. Jej członkowie uważają założyciela za proroka, a jego pisma za natchnione przez Boga i równoważne z Biblią. Wśród głównych zarzutów odnośnie tej grupy pojawia się problem traktowania usług seksualnych jako „chwytu apostolskiego” (flirty fishing). We wspólnocie istnieje także zwyczaj dzielenia się partnerami seksualnymi, w tym małżonkami (tzw. sharing.). Na Zachodzie oskarża się „Rodzinę” o uprowadzanie, molestowanie i wykorzystywanie seksualne dzieci, propagowanie kazirodztwa i produkcję filmów pornograficznych. W Polsce liczy obecnie około 300 członków.
Za sekty bywają także uznawane: grupa wyznaniowa Ananda Marga (wywodząca się z hinduizmu), wspólnota Rajneesha, Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny (zarejestrowane przez MSWiA), grupy satanistyczne, Christianie oraz Światowy Kościół Twórcy.