Mennonici - historia. Mennonici w Polsce - strona 2

wojskowej i piastowania urzędów. Propagują rozdział Kościoła od państwa i negują karę śmierci. Obowiązuje ich zakaz składania przysiąg oraz zakaz noszenia i używania broni. Ze względu na wspólne korzenie, zwyczaje oraz daleko posunięty rygoryzm moralny, mennonici przypominają amiszów.

Pod względem organizacyjnym mennonitów cechuje kolegialność, a wierni sami wybierają diakonów i kaznodziejów danej wspólnoty.

Mennonici w Polsce

Mennonici, uciekając przed prześladowaniami z rodzimych Niderlandów, w XVI wieku przybyli do Polski. Osiedlali się głównie na terenach nadwiślańskich, a z czasem na całym Pomorzu, Kujawach, Polesiu, w Wielkopolsce i nad Dnieprem. Zajmowali się przede wszystkim budową wałów ochronnych, rowów odwadniających, regulacją rzek i osuszaniem bagien. Cechowała ich wysoka kultura rolna, duża gospodarność oraz zapał do pracy.

Obecnie w naszym kraju nie jest zarejestrowana żadna wspólnota mennonitów. Po ich obecności na ziemiach polskich pozostało niewiele – zaledwie kilka cmentarzy i zborów oraz drewniane chałupy. Można je zobaczyć m.in. w Kazuniu Nowym,  w Secyminie Nowym, w Stogach i Karwieńskich Błotach. Nagrobki mennonickie da się rozpoznać po połączonych ze sobą znakach krzyża, kotwicy i serca, które symbolizowały odpowiednio: wiarę, nadzieję i miłość.

Polecamy również:

  • Amisze - historia, zwyczaje, informacje

    Amisze to chrześcijańska wspólnota protestancka wywodząca się ze szwajcarskiego odłamu anabaptystów – z mennonitów, która powstała w XVII w. w wyniku schizmy dokonanej przez starszego Jakoba Ammanna z Erlenbach. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39