Liturgia Godzin - strona 2

dnia). Obecnie modlitwy w ciągu dnia stają się coraz mniej powszechne. Czasem wśród godzin kanonicznych wyróżnia się także Wezwanie (odmawiane na rozpoczęcie modlitwy liturgicznej w danym dniu) oraz Godzinę Czytań (odmawiana obecnie o dowolnej porze dnia).

Każda z tych godzin ma prostą i podobną do siebie strukturę. Składa się bowiem z: wprowadzenia, hymnu, psalmodii (układu trzech psalmów), czytania z pisma Świętego, antyfony (responsorium), modlitwy na zakończenie oraz błogosławieństwa. Kościół zaleca przy tym, aby wszystkie części Liturgii Godzin były śpiewane (poza czytaniami).

Na potrzeby Liturgii Godzin stworzono osobną księgę liturgiczną zwaną brewiarzem (łac.  krótki spis, wyciąg). Z brewiarza mogą korzystać  zarówno kapłani, jak i wierni świeccy. Jest on podzielona na IV tomy –  każdy z tomów zawiera teksty na inny okres roku liturgicznego:

tom I. Adwent i Okres Bożego Narodzenia

tom II. Wielki Post i Okres Wielkanocy

tom III. Okres Zwykły (od 1 do 17 niedzieli)

tom IV. Okres Zwykły (od 18 do końca roku kościelnego)

W księgarniach katolickich można się także spotkać ze specjalnym Brewiarzem dla świeckich, ograniczonym do 3 godzin: Jutrzni, Nieszporów i Komplety.

Odpowiedniki Liturgii Godzin można znaleźć w innych Kościołach chrześcijańskich: w Kościołach Wschodnich ( tzw. dobowy cykl nabożeństw), w Kościele anglikańskim oraz w Kościele ewangelickim. W Kościele rzymskokatolickim sama nazwa Liturgia Godzin została wprowadzona w ramach reform po Soborze Watykańskim II. 

Polecamy również:

  • Jutrznia

    Jutrznia to nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim o brzasku nowego dnia. Jest zatem uświeceniem porannych godzin, a równocześnie stanowi wspomnienie zmartwychwstania Jezusa. Więcej »

  • Nieszpory

    Nieszpory są nabożeństwem odprawianym wieczorem, pod koniec dnia. Stanowią przedostatnią część Liturgii Godzin (ostatnią jest Kompleta). Jej początki sięgają IV wieku. Więcej »

  • Kompleta

    Kompleta to ostatnia modlitwa Liturgii Godzin, czyli równocześnie ostatnia modlitwa dnia. Odmawia się ją przed spoczynkiem; może być odmawiana nawet po północy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
@12345 - dziękujemy za zauważenie błędu, został już poprawiony. Pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-10-15 09:57:56