Zagadka Einsteina - kto hoduje rybki? Treść i rozwiązanie

Praktycznym wykorzystaniem zasad logicznego myślenia jest tzw. zagadka Einsteina, choć prawdopodobnie autorstwo tej zagadki przypiswane jest mu błędnie. Jej treść brzmi następująco:

 

5 ludzi różnych narodowości zamieszkuje 5 domów w 5 różnych kolorach. Wszyscy palą papierosy 5 różnych marek i piją 5 różnych napojów. Hodują zwierzęta 5 różnych gatunków. Oto co wiemy:

 1. Norweg zamieszkuje pierwszy dom
 2. Anglik mieszka w czerwonym domu.
 3. Zielony dom znajduje się bezpośrednio po lewej stronie domu białego.
 4. Duńczyk pija herbatkę.
 5. Palacz papierosów light mieszka obok hodowcy kotów.
 6. Mieszkaniec żółtego domu pali cygara.
 7. Niemiec pali fajkę.
 8. Mieszkaniec środkowego domu pija mleko.
 9. Palacz papierosów light ma sąsiada, który pija wodę.
 10. Palacz papierosów bez filtra hoduje ptaki.
 11. Szwed hoduje psy.
 12. Norweg mieszka obok niebieskiego domu.
 13. Hodowca koni mieszka obok żółtego domu.
 14. Palacz mentolowych pija piwo.
 15. W zielonym domu pija się kawę.

Kto hoduje rybki?

 

Rozwiązanie

Zacznijmy od następującej obserwacji: jeśli (1) Norweg mieszka w pierwszym domu oraz (12) Norweg mieszka obok niebieskiego domu to niebieski musi być drugi dom. Ponadto (2) Anglik mieszka w czerwonym domu, zatem wiemy już, że Norweg nie może mieszkać w domu niebieskim ani czerwonym. Jeśli (3) zielony dom znajduje się bezpośrednio po lewej stronie od białego (patrząc z punktu widzenia obserwatora stojącego naprzeciw domów) Norweg nie może mieszkać ani w zielonym domu (bo mieszka w domu znajdującym się bezpośrednio po lewej od niebieskiego) ani w białym (bo mieszka w pierwszym domu, a zatem po jego lewej stronie nie znajduje się już żaden dom), stąd Norweg mieszka w żółtym domu (a zatem to on (6) pali cygara).

Znamy kolory pierwszych dwóch domów: są to kolejno żółty oraz niebieski. Jeśli (3) zielony dom znajduje się bezpośrednio po lewej stronie białego, (15) w zielonym domu pija się kawę oraz (8) w środkowym domu pije się mleko, to domy zielony oraz biały muszą być dwoma ostatnimi, a zatem środkowy dom jest czerwony, czwarty dom jest zielony, piąty dom jest biały.

Znamy już kolory wszystkich domów, wiemy też, że Norweg mieszka w pierwszym, ponadto (2) Anglik mieszka w czerwonym domu, a zatem w trzecim, w którym pije się mleko. Możemy także określić co pije Norweg – nie piwo, ponieważ to pije palacz mentolowych a Norweg pali cygara; nie mleko, ponieważ je pije Anglik; nie herbatę, ponieważ ją pije Duńczyk a także nie kawę, ponieważ ją pije się w domu zielonym – stąd Norweg pić musi wodę.

Ponieważ (9) palacz papierosów light ma sąsiada pijącego wodę, toteż w drugim – niebieskim domu – pali się papierosy light. Wiemy też, że (13) hodowca koni mieszka obok żółtego domu, a ponieważ żółty dom jest pierwszy – konie hoduje się w drugim domu. Wiemy też, że (15) w zielonym domu pija się kawę.

Wiemy również, że (14) palacz mentolowych pija piwo, a zatem musi on mieszkać w piątym domu – we wszystkich wcześniejszych mamy już uzupełniony napój lub papierosy. A więc w piątym domu pije się piwo i pali mentolowe. W takim razie ponieważ (4) Duńczyk pija herbatę, musi on mieszkać w drugim domu. Ponadto jeśli (7) Niemiec pali fajkę, musi on mieszkać w domu czwartym – w pozostałych domach albo już ktoś mieszka (domy jeden, dwa, trzy) albo pali się coś innego (dom piąty).

A zatem w ostatnim domu musi mieszkać Szwed, który (11) hoduje psy. W takim razie Anglik mieszkający w trzecim domu pali papierosy bez filtra oraz (10) hoduje ptaki. A ponieważ (5) palacz papierosów light mieszka obok hodowcy kotów, koty musi hodować Norweg.

W związku z tym mieszkający w czwartym domu Niemiec hoduje rybki.

Polecamy również:

 • Kwantyfikatory

  Kwantyfikatorami nazywamy symbole oznaczające zwroty „dla każdego” oraz „istnieje”. Więcej »

 • Wartości logiczne zdań

  Wartości logiczne służą do określania prawdziwości zdań. Zdanie prawdziwe ma wartość logiczną 1, natomiast zdanie fałszywe ma wartość logiczną 0. Więcej »

 • Operatory logiczne

  Operatory logiczne są operacjami (działaniami), które można wykonywać na zdaniach logicznych. Więcej »

 • Prawa rachunku zdań

  Prawa rachunku zdań (zwane inaczej tautologiami) to zdania połączone operatorami logicznymi w taki sposób, że ich wartość logiczna jest zawsze równa 1, niezależnie od wartości logicznych zdań składowych. Więcej »

 • Dowód

  Dowód jestem elementarnym pojęciem w matematyce. Porządna teoria matematyczna składa się z definicji, twierdzeń i dowodów. Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 2 + 3 =
lul
2024-02-22 12:43:01
Pani Beatka poleca
druhna Aldona
2024-02-22 12:33:53
zgłaszam obecność
dawid
2023-10-28 17:13:32
prosze
Alf
2023-07-24 09:20:16
Ciekawe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42