System szesnastkowy jest drugim obok binarnego (dwójkowego) pozycyjnym systemem liczbowym wykorzystywanym w informatyce. W tym systemie podstawą jest liczba 16, w związku z czym oprócz cyfr 0-9 używa się także znaków liter. Kolejnym literom alfabetu odpowiadają kolejne liczby.
A = 10
B = 11
C = 12
D = 13
E = 14
F = 15
Liczbę zapisaną w systemie szesnastkowym oznacza się dolnym indeksem .
Zamiana liczby zapisanej w systemie szesnastkowym na liczbę w systemie dziesiętnym odbywa się poprzez pomnożenie kolejnych znaków występujących w zapisie przez podstawę systemu (16) podniesioną do odpowiednich potęg (tj. od do , gdzie to liczba znaków, z których składa się liczba w systemie szesnastkowym; potęgi wpisujemy "od końca", tzn. ostatnia szesnastka dostaje zero, itd., aż do pierwszej szesnastki, którą podnosimy do potęgi ). Następnie znaki zamieniamy na liczby (jeśli pojawiły się wśród nich litery) a całość sumujemy.
Przykład:
Z kolei przejście w drugą stronę odbywa się poprzez wykonanie dzielenia liczby w systemie dziesiętnym przez 16 oraz zliczania występujących podczas tej procedury reszt z dzielenia.
podzielone przez 16 to oraz reszty. przy dzieleniu przez 16 da w wyniku oraz reszty . Następnie dzielimy otrzymując reszty oraz wynik - tego wyniku już nie podzielimy przez 16 w związku z czym jest ostatnią resztą. Teraz zastępujemy liczby większe od 9 odpowiednimi symbolami ( oraz ) oraz odczytujemy reszty (patrząc od końca). Nasza liczba to .