Zofia Kossak-Szczucka, Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919 – opracowanie - strona 2

Narrator – jest kobietą, Polką, mieszka z mężem i dziećmi na Wołyniu. To młoda osoba, ale posiada dworek, służbę i żyje w zgodzie z sąsiadami różnej narodowości – ludnością ukraińską, Żydami, Niemcami. Jest świadkiem rewolucji i innych dramatycznych wydarzeń na Kresach.

Polska szlachta kresowa – bohater zbiorowy, grupa przywiązana do polskości, katolicy, czują się odpowiedzialni za swoją ziemię.

Ukraińscy chłopi – bohater zbiorowy, lud rosły i krzepki, mają wiele tradycyjnych przyśpiewek, ale jest to społeczeństwo leniwe – autorka określa je także jako senne. Mimo to jest to także lud surowy i mściwy, gotowy w każdej chwili powstać do walki. Inteligentny, ale potrzebuje pobudzenia. Skłonny do nienawiści, niekulturalny i ciemny.

Żydzi –  bohater zbiorowy, zaangażowani w rewolucję komunistyczną, ale jest to ludność cierpiąca, ginąca w pogromach.

Problematyka

Po pierwsze jest to literatura wspomnieniowa, autorka przebywała na Kresach i pod wpływem dramatycznych wydarzeń napisała prozę dokumentalną (nie jest to jednak powieść, gdyż jej jednowątkowa fabuła nie jest znacząco rozbudowana, przypomina relację). Ukazano w niej losy polskiej społeczności na Wołyniu, autorka zapisuje własne przeżycia, przywołuje konkretne miejsca, ludzi, rody szlacheckie.

Jest to studium socjologiczno-społeczne, może stanowić źródło historyczne. Dominuje tu narracja trzecioosobowa, choć początkowo jest pierwszoosobowa. Wbudowane są w nią dialogi ujęte w cudzysłów, mające formę mowy niezależnej. Narrator wspomina to, czego doświadczył, dlatego wypowiedzi bohaterów nie są w czasie rzeczywistym, to koncepcja całego utworu – nie są to całe rozmowy, tylko zapamiętane fragmenty.

Polecamy również:

  • Bursztyny - streszczenie

    Dzieło pt. „Bursztyny” stanowi zbiór 32 opowiadań ukazujących w beletrystycznej formie rozmaite wątki z historii Rzeczpospolitej. Ułożone są w porządku chronologicznym, a język konkretnych opowieści został dostosowany do czasów, których dotyczą. Opowieść o bursztynie - opowiadanie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09