Zazdrość (Do uczennicy) - interpretacja i analiza wiersza

Erotyczny trójkąt

„Zazdrość” to jeden z najsłynniejszych utworów Safony, symptomatyczny dla całej jej twórczości. Wiersz jest erotykiem ukształtowanym według zasad tak zwanej „strofy safickiej większej”: składa się z 4 strof 11- zgłoskowych, a całość kończy 5- zgłoskowa puenta. Poetka opisuje w erotyku sytuację dotyczącą trzech osób: obserwatorki – kobiety, która patrzy na rozmawiającą ze sobą parę, składającą się z kobiety i mężczyzny. Kobieta wyraża swoje najskrytsze uczucia, jakich przedmiotem jest obserwowana dziewczyna, a więc miłość i zazdrość.

Mężczyzna-bóg

O mężczyźnie obserwatorka wypowiada znaczące zdanie:

Podobny do boga wydaje mi się
ten mężczyzna, który siadł naprzeciwko.

Kobieta odnosi takie wrażenie z dwóch powodów. Po pierwsze, ponieważ bliższe są jej kobiety niż mężczyźni, mężczyzna jest dla niej boski, a więc przynależny niejako do innego świata. Boskość stanowi w tym sensie oznakę dystansu niemożliwego do pokonania i czegoś, co ze swej natury nie może w poetce budzić pożądania. Po drugie, mężczyzna jest boski, ponieważ posiada to, czego obserwatorka sama nie ma, a więc ukochaną kobietę.

Kobiece pożądanie

Kobieta szczegółowo opisuje symptomy miłości, jaką darzy swoją uczennicę. Mają one charakter wybitnie cielesny: „powolny płomień przenika me ciało”, „oblana potem, drżąca, zalękniona”. Nie mamy tu zatem do czynienia z uczuciem platonicznym, ale z miłością przesyconą pożądaniem i zmysłowością. Ponadto emocje, których doznaje poetka, przypominają przebieg choroby i do tej sfery odnosi się metaforyka tekstu:

(…) głosu z krtani
dobyć nie mogę.

(…) plącze mi się język, zamiera słowo.

(…) słyszę w uszach
przejmujący szum.

Uczucia obserwatorki przyjmują skrajną postać, co zostaje wyrażone za pomocą określeń hiperbolicznych: „bardziej zielona od zielonej trawy”.

W finale owego rozwijającego się procesu miłość staje się wręcz tożsama ze śmiercią, uzyskuje więc znamiona tragiczne. Safona dokładnie analizuje swoje odczucia i subtelnie oddaje uczucia i nastroje. Można powiedzieć, że centralnym problemem wiersza jest utrata kontroli: kobieta wyraźnie nie panuje nad swoim ciałem, podobnie jak nie panuje nad swoją miłością, oraz nie panuje nad brakiem wzajemności swojej uczennicy i musi się z tym pogodzić.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Bardzo przydatne informacje. Przeczytałam z zainteresowaniem.
• 2022-08-13 18:28:30
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25