Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Yellow bahama w prążki - problematyka

Relacje rodzinne

Choć rodzina głównej bohaterki jest modelowym przykładem relacji między bliskimi, to w otoczeniu Hani jest wiele osób z problemami.

Poruszony zostaje temat samotnego rodzicielstwa i pojawiania się w życiu młodego człowieka nieobecnego wcześniej ojca. Ukazane zostaje jak trudny jest to proces, wiążący się z wieloma emocjami z obu stron, często negatywnymi.

Zaprezentowany zostaje również mechanizm przemocy w rodzinie, która często przenosi się na następne pokolenia - mama, która bije swoje dziecko, sama była bita przez ojca. Nowak pokazuje, że z perspektywy dziecka lepiej jest zostać w dysfunkcyjnej rodzinie, którą się zna, która mimo wszystko jest rodziną, niż zostać przeniesionym do domu dziecka lub rodziny zastępczej.

Pierwsze zakochanie

Główna bohaterka jest zakochana w koledze z równoległej klasy, jednocześnie interesuje się nią jej najlepszy przyjaciel. Cała historia ukazana jest oczami Hani - w jaki sposób ona to przeżywa, co o tym myśli - ale przedstawiona zostaje również perspektywa dorosłych, których doświadczenie życiowe pokazuje, że szkolne relacje, szczególnie te pierwsze, bardzo rzadko okazują prawdziwą miłością.

Świat oczami nastolatków

Życie młodzieży zostaje przedstawiony jako skomplikowane i pełen różnorodnych problemów. które z punktu widzenia dorosłych mogą się wydawać błahe, ale dla nastolatków są najważniejsze i trudne.

Ważnym tematem książki jest samoakceptacja i postrzeganie siebie. Główna bohaterka, uważająca się za grubą, wprost mówi o tym, że nie potrzebuje, aby wszyscy przekonywali ją, że nie ma zbędnych kilogramów. Uważa, że bardziej pomocne byłoby, gdyby ktoś motywował ją do ćwiczenia i zdrowego odżywiania.


Zobacz również

 • Yellow bahama w prążki - streszczenie

  Hania po spotkaniu z autorką powieści dla młodzieży postanawia napisać do niej maila. Prosi, by mogła zostać bohaterką jednej z książek pisarki. By dostarczyć jej materiału opisuje swoje życie. Jej mama jest bibliotekarką, a tata ginekologiem. Ma starszą siostrę Zosię. Jej najlepszym przyjacielem jest Jacek - sąsiad z mieszkania n...

  Więcej

Losowe zadania

 • Oblicz masę miedzi i żelaza w mieszaninie

  W wyniku reakcji mieszaniny sproszkowanej miedzi oraz żelaza ze stężonym kwasem azotowym(V) wydzieliło się 4,48 dm3 gazu, a podczas reakcji tej mieszaniny z kwasem solnym otrzymano 2,24 dm3 gazu zakładając, że pomiary dokonano w warunkach normalnych. Odpowiedz, które reakcje nie zachodzą i podaj równania zachodzących reakcji...

  1 Odpowiedz Więcej
 • Ustal współczynniki dla reakcji redoks między KIO3 i HI

  Uzgodnij poniższą reakcję redoks, określ jaki to typ reakcji i wyjaśnij na czym polega. Wskaż utleniacz i reduktor. Określ stopnień utlenienia jodu w każdej cząsteczce. KIO3 + HI + H2SO4 → I2 + K2SO4 + H2O       

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rola osocza krwi

  Osocze jest główny składnikiem krwi. Poza wodą zawiera wiele ważnych dla funkcjonowania organizmu związków. Wymień trzy funkcje, jakie pełni osocze krwi w organizmie.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Produkty komórek wydzielniczych roślin

  Komórki wydzielnicze roślin odpowiadają za produkcję i wydzielanie różnych związków. Poniżej wymieniono kilka substancji produkowanych przez rośliny. Do każdej z nich dopisz po jednej funkcji, jaką spełnia. garbniki, alkaloidy, nektar, żywica, enzymy trawienne

  0 Odpowiedz Więcej
 • Średniowieczne motywy śmierci

  Połącz poniższe opisy ze średniowiecznymi motywami, któych dotyczą.   1. Ars moriendi 2. Danse macabre   a. Motyw niezwykle popularny w średniowiecznej literaturze i sztuce, zrodzony w XIII wieku. Przedstawiał korowód kościotrupa, za którym podążają przedstawiciele różych płci, charakter&oacut...

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28