Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Yellow bahama w prążki - problematyka

Ostatnio komentowane
On miał zdecydowanie racje, szanuje
Wiktor Roznoch • 2019-12-15 19:57:20
rww
rr • 2019-12-14 11:15:29
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Relacje rodzinne

Choć rodzina głównej bohaterki jest modelowym przykładem relacji między bliskimi, to w otoczeniu Hani jest wiele osób z problemami.

Poruszony zostaje temat samotnego rodzicielstwa i pojawiania się w życiu młodego człowieka nieobecnego wcześniej ojca. Ukazane zostaje jak trudny jest to proces, wiążący się z wieloma emocjami z obu stron, często negatywnymi.

Zaprezentowany zostaje również mechanizm przemocy w rodzinie, która często przenosi się na następne pokolenia - mama, która bije swoje dziecko, sama była bita przez ojca. Nowak pokazuje, że z perspektywy dziecka lepiej jest zostać w dysfunkcyjnej rodzinie, którą się zna, która mimo wszystko jest rodziną, niż zostać przeniesionym do domu dziecka lub rodziny zastępczej.

Pierwsze zakochanie

Główna bohaterka jest zakochana w koledze z równoległej klasy, jednocześnie interesuje się nią jej najlepszy przyjaciel. Cała historia ukazana jest oczami Hani - w jaki sposób ona to przeżywa, co o tym myśli - ale przedstawiona zostaje również perspektywa dorosłych, których doświadczenie życiowe pokazuje, że szkolne relacje, szczególnie te pierwsze, bardzo rzadko okazują prawdziwą miłością.

Świat oczami nastolatków

Życie młodzieży zostaje przedstawiony jako skomplikowane i pełen różnorodnych problemów. które z punktu widzenia dorosłych mogą się wydawać błahe, ale dla nastolatków są najważniejsze i trudne.

Ważnym tematem książki jest samoakceptacja i postrzeganie siebie. Główna bohaterka, uważająca się za grubą, wprost mówi o tym, że nie potrzebuje, aby wszyscy przekonywali ją, że nie ma zbędnych kilogramów. Uważa, że bardziej pomocne byłoby, gdyby ktoś motywował ją do ćwiczenia i zdrowego odżywiania.


Polecamy również:

  • Yellow bahama w prążki - streszczenie

    Hania po spotkaniu z autorką powieści dla młodzieży postanawia napisać do niej maila. Prosi, by mogła zostać bohaterką jednej z książek pisarki. By dostarczyć jej materiału opisuje swoje życie. Jej mama jest bibliotekarką, a tata ginekologiem. Ma starszą siostrę Zosię. Jej najlepszym przyjacielem jest Jacek -... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =