Relacje rodzinne
Choć rodzina głównej bohaterki jest modelowym przykładem relacji między bliskimi, to w otoczeniu Hani jest wiele osób z problemami.
Poruszony zostaje temat samotnego rodzicielstwa i pojawiania się w życiu młodego człowieka nieobecnego wcześniej ojca. Ukazane zostaje jak trudny jest to proces, wiążący się z wieloma emocjami z obu stron, często negatywnymi.
Zaprezentowany zostaje również mechanizm przemocy w rodzinie, która często przenosi się na następne pokolenia - mama, która bije swoje dziecko, sama była bita przez ojca. Nowak pokazuje, że z perspektywy dziecka lepiej jest zostać w dysfunkcyjnej rodzinie, którą się zna, która mimo wszystko jest rodziną, niż zostać przeniesionym do domu dziecka lub rodziny zastępczej.
Pierwsze zakochanie
Główna bohaterka jest zakochana w koledze z równoległej klasy, jednocześnie interesuje się nią jej najlepszy przyjaciel. Cała historia ukazana jest oczami Hani - w jaki sposób ona to przeżywa, co o tym myśli - ale przedstawiona zostaje również perspektywa dorosłych, których doświadczenie życiowe pokazuje, że szkolne relacje, szczególnie te pierwsze, bardzo rzadko okazują prawdziwą miłością.
Świat oczami nastolatków
Życie młodzieży zostaje przedstawiony jako skomplikowane i pełen różnorodnych problemów. które z punktu widzenia dorosłych mogą się wydawać błahe, ale dla nastolatków są najważniejsze i trudne.
Ważnym tematem książki jest samoakceptacja i postrzeganie siebie. Główna bohaterka, uważająca się za grubą, wprost mówi o tym, że nie potrzebuje, aby wszyscy przekonywali ją, że nie ma zbędnych kilogramów. Uważa, że bardziej pomocne byłoby, gdyby ktoś motywował ją do ćwiczenia i zdrowego odżywiania.