W 80 dni dookoła świata - streszczenie - strona 6

do niego znajomi, a rozmowa zeszła właśnie na temat rabunku. Twierdzili oni, iż złodziejowi łatwo będzie się ukryć, ponieważ ziemia jest olbrzymia. Ich zdanie zakwestionował główny bohater, mówiąc, iż jest znacznie mniejsza, niż im się wydaje. Dodał także, że w obecnych czasach można okrążyć ją nawet w osiemdziesiąt dni. Towarzysze zgodzili się z nim, podkreślając teoretyczną możliwość takiego wyczynu. Jednak ich zdaniem w praktyce było to niemożliwe. Wtedy Fogg wszedł z nimi w zakład. Postawił 20 000 funtów, że uda mu się okrążyć ziemię w 80 dni. Postanowił wyruszyć w drogę jeszcze tego samego dnia, oznajmiając, iż powróci do klubu 21 grudnia.

 

Główny bohater powrócił do domu o godzinie 19:45. Już 55 minut później, wraz z Passepartout, znajdował się w przedziale pierwszej klasy pociągu zmierzającego do Paryża. W tym samym czasie w Londynie zaczęto dziwić się jego postępowaniu. Zaczęto nawet stawiać zakłady, czy mu się uda. Początkowo miał wielu zwolenników, lecz gdy Królewskie Towarzystwo Geograficzne wydało biuletyn informujący o tym, iż zamiary Fogga są niemożliwe do spełnienia, ludzie zaczęli wycofywać swoje pieniądze. Tylko lord Albemarle wierzył w jego powodzenie.

 

Wkrótce pojawiły się podejrzenia, że to główny bohater jest człowiekiem, który okradł bank. Detektyw Fix wysłał do Scotland Yardu depeszę zawierającą właśnie taką informację. Mężczyzna pragnął aresztować Fogga w Bombaju, do czego niezbędny był mu nakaz.

Zanim wiadomość dotarła do Londynu, Fix i konsul generalny czekali w Suezie na przybycie parowca „Mongolia”. Detektyw obserwował ludzi, gdyż wierzył, że wśród nich może znajdować się złodziej. Gdy statek przybył, podszedł do niego Passepartout, który przedstawił mu dwa paszporty i poprosił o zrobienie adnotacji o dotarciu ich właścicieli do Suezu. Widząc dokument Fogga, śledczy utwierdził się w przekonaniu, iż to on jest złodziejem. Oznajmił lokajowi głównego bohatera, że jego pracodawca sam będzie musiał pojawić się z paszportem.

 

Wkrótce dwóch mężczyzn przybyło do konsulatu. Detektyw Fix powiedział wcześniej urzędnikowi o swoich podejrzeniach i miał nadzieję na odmowną decyzję odnośnie wizy dla podejrzewanego dżentelmena. Konsul nie mógł jednak odmówić, gdyż dokumenty Fogga były prawidłowe (inaczej działałby sprzecznie z prawem). Po dopięciu wszystkich formalności główny bohater powrócił na statek, a Passepartout wyruszył, by obejrzeć miasto i uporać się z kilkoma sprawami.

 

Śladem lokaja podążył detektyw Fix, który chciał dowiedzieć się jak najwięcej o jego pracodawcy. W czasie rozmowy uzyskał informacje, na jakie liczył. Fogg idealnie pasował do jego podejrzeń – był bogaty, podjął nagłą decyzję o wyprawie i podróżował w bardzo szybki sposób, nie zatrzymując się nigdzie na dłużej. Wrócił do konsulatu, wysłał depeszę do Londynu i wyruszył w ślad za bohaterami, którzy zmierzali teraz do Bombaju.

 

Fogg na bieżąco sporządzał notatki z podróży. W ciągu sześciu i pół dnia udało mu się dotrzeć do Suezu przez Paryż, Turyn i Brindisi. Po upewnieniu się co do swojej sytuacji, bohater spokojnie zjadł posiłek i oczekiwał, aż postawi stopę w Indiach.

 

W czasie podróży „Mongolią” Fogg prowadził niezmienny tryb życia. Jadł cztery razy dziennie, a większość czasu spędzał na grze w wista. Z kolei Passapertout często kręcił się po pokładzie wielkiego statku, próbując zorientować się w oferowanych przezeń atrakcjach. Udało mu się spotkać jeszcze raz Fixa, który przedstawił się jako agent kompanii handlowej. Próbował on zdobyć zaufanie mężczyzny, toteż bez skrępowania oferował mu kolejne drinki (głównie whisky).

Polecamy również:

Komentarze (5)
Wynik działania 1 + 3 =
Maksym
2017-10-07 13:05:30
Super bardzo się przydało
Maksym
2017-10-07 13:03:33
Bardzo fajne ale za długie
thepatka1
2016-02-29 19:49:40
bardzo denerwują mnie reklamy
mila_milena11
2016-02-29 19:47:37
fajne streszczenie ale moim zdaniem jest mało szczegółowe
Nela Szilnem
2015-12-16 18:10:51
Bardzo Fajne Streszczenie
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-02-25 18:12:20
Smog to taki cichy zabójca, którego niekiedy nie widzimy, a negatywnie oddziałuje na na...
• 2024-02-25 18:02:05
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06
okokok
• 2024-02-22 15:33:45