Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Imię róży - streszczenie - strona 8

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

w opactwie powodują jego przerażenie. Chłopiec schodzi do kuchni, gdzie spotyka ukrywającą się młodą wieśniaczkę. Piękna dziewczyna uwodzi go i ucieka, pozostawiając dziwny pakunek.

Rankiem nagi Adso budzi się na podłodze kuchni i odkrywa, że w zawiniątku znajduje się ogromne zwierzęce serce. Znaleziony przez Wilhelma wybucha płaczem i przyznaje się do grzechu. Ten pociesza go i zabiera do kościoła, gdzie spotykają Alinarda. Starzec przyrównuje ostatnie morderstwa do siedmiu apokaliptycznych plag. Wilhelm, poruszony wskazówką, udaje się do łaźni, gdzie znajduje ciało utopionego Berengara.

Dzień czwarty

Mnisi są wstrząśnięci kolejnym morderstwem. Podczas oględzin zwłok Wilhelm i Seweryn dostrzegają, że dwa palce prawej dłoni i język zmarłego są czarne. Kolor nasuwa skojarzenia z jakąś silną trucizną. Seweryn przypomina sobie o zabójczym specyfiku, który jakiś czas temu zaginął (podczas huraganu, który spustoszył opactwo). Wilhelm postanawia tym razem przepytać Salwatora i Remigiusza. Pierwszy – pod wpływem groźby – przyznaje, że sprowadzał klucznikowi do kuchni wiejskie kobiety oraz że razem z Remigiuszem uciekł z sekty brata Dulcyna i schronił się w opactwie z obawy przed inkwizycją.

Polecamy również:

 • Imię róży - plan wydarzeń

  1. Przybycie Wilhelma i Adsa do opactwa – pomoc w odnalezieniu konia 2. Prośba opata o pomoc w rozwikłaniu tajemnicy śmierci młodego mnicha 3. Spotkanie Wilhelma z dawnym przyjacielem, Hubertynem z Casale. Więcej »

 • Imię róży - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Napisałem powieść, ponieważ na to właśnie miałem chęć. Sądzę, że jest to wystarczający powód, żeby przystąpić do opowiadania (...)” – w taki, dość skrótowy, sposób Eco tłumaczy przyczynę powstania swojej pierwszej powieści (patrz: „Dopiski na marginesie Imienia... Więcej »

 • Imię róży - bohaterowie

  Wilhelm z Baskerville - główny bohater opowieści Adsa. Franciszkanin pochodzący z Anglii i nauczyciel młodego nowicjusza. Wilhelm przybywa do Italii w celu pojednania dwóch stronnictw: papieskiego i przedstawicieli braci mniejszych (sam Adso nie jest pewien celu misji swojego mistrza). Na prośbę opata... Więcej »

 • Imię róży - problematyka

  „Imię róży” to wciągająca wielowątkowa powieść. Czytelnik zwraca w pierwszej kolejności uwagę na wątek kryminalny, choć ten stanowi jedynie pretekst do głębszych rozważań nad kulturą, filozofią i teologią średniowiecza. Kolejne zgony mnichów wyznaczają pewien „rytm” fabuły utworu. Więcej »

Komentarze (1)
4 + 5 =
Komentarze
Jotka • 2016-01-30 05:44:45
Wszystko fajnie tylko Jan XXIII to chyba nie byl...