Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Maria Kuncewiczowa, Tristan 1946 – bohaterowie

Ostatnio komentowane
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Władek nie pij więcej...
ja pierdziut • 2020-01-28 21:10:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Michał Gaszyński

Główny bohater powieści, który doświadczył okrucieństwa niemieckiej okupacji. Jego rodzina została poważnie skrzywdzona – ojciec został brutalnie zabity wraz  z kobietą, z którą żył. Matka Michała niezbyt interesowała się synem – gdy wybuchła wojna wyemigrowała do Anglii, gdzie rozpoczęła zupełnie nowe życie. Michał wyraźnie oddaje przesłanie, jakie pisarka chciała umieścić w powieści. Jest człowiekiem skrzywdzonym i samotnym, a wręcz nieprzystosowanym społecznie. To powoduje u mężczyzny zachowania niemoralne – zabija człowieka (Niemca, któremu odcina język), stosuje agresję wobec płci przeciwnej. Za życiową postawą Michała kryją się wojenne obsesje, które powodują u niego objawy podobne do choroby psychicznej. Są one bezpośrednią przyczyną zagubienia przez niego tożsamości i równowagi, tak potrzebnej do odnalezienia się w nowym, powojennym świecie.

Wanda Gaszyńska

Matka Michała, która rozstała się z jego ojcem wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii, w ten sposób unikając zetknięcia się z okropieństwami okupacji niemieckiej. W Londynie kobieta buduje swoje nowe życie, znajduje sobie nowego partnera. Kobieta jest postacią raczej negatywną – syn odmówił jej wspólnego wyjazdu

Polecamy również:

  • Maria Kuncewiczowa, Tristan 1946 – opracowanie

    Powieść Marii Kuncewiczowej po raz pierwszy została wydana w 1967 roku. Wówczas pisarka nie mieszkała jeszcze na stałe w kraju, ale kończyła pracę jako wykładowczyni polskiej literatury w Chicago. Wiedziała jednak, że wkrótce powróci do Polski. Historia literatury nie traktuje więc książki jako... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =