Ten obcy - streszczenie - strona 3

Ula tłumaczy Zenka, opowiadając o jego ojcu, braku pieniędzy i głodzie. Ostatni argument daje przyjaciołom do myślenia. Wszyscy współczują Zenkowi, choć nie negują tego, że postąpił źle. Zastanawiają się nad tym, jak chłopiec poradzi sobie w Warszawie.

11. Wróć!

Marian, powodowany wyrzutami sumienia postanawia zawrócić Zenka z drogi. Wsiada do autobusu na Bielice i planuje wyjść wędrowcowi naprzeciw. W tym czasie Ula z Pestką zastanawiają się, za co wyżywić Zenka. Obydwie wiedzą, że brakuje im pieniędzy. Ula chciałaby też w pierwszej kolejności zwrócić 50 złotych, skradzionych przez Zenka przekupce. Wieczorem prosi ojca o pożyczkę, ale rezygnuje, gdy ten zaczyna wypytywać o szczegóły. Fiaskiem kończy się też wyprawa Mariana. Chłopcu nie udało się przekonać Zenka do powrotu.

12. Tylko to mogę dla niego zrobić

Przyjaciele przestają chodzić na wyspę. W miarę upływu czasu, każdy zaczyna zajmować się własnymi sprawami. Pewnego dnia Pestka odkrywa, że Ula pracuje, zbierając porzeczki w ogrodzie pana Józiaka. Dziewczyna przyznaje, że zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczy na spłacenie długu Zenka. Po uskładaniu całej sumy, Ula prosi Mariana, by oddał dług przekupce. Kilka dni później Julek wybiera się z dziadkiem na jarmark w Strzemienicach. Niespodziewanie spotyka tam Zenka i powiada mu o długu spłaconym przez Ulę.

13. Niebezpieczeństwo

Podczas żniw Marian z Julkiem postanawiają odwiedzić zapomnianą ostatnio wyspę. Ku swemu zdumieniu zauważają, że Zenek powrócił. Chłopak wyznał, że pracuje przy żniwach u jednego gospodarza i zamieszka na wyspie przez jakiś czas. Julek jest wniebowzięty i obiecuje pomoc. Pewnego dnia chłopiec podsłuchuje rozmowę Wiktora i Władka. Prześladowcy Dunaja chcą donieść na Zenka miejscowemu milicjantowi. Kowalski może zatrzymać go za włóczęgę i kradzież. Julek, zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa, informuje całą grupę o podsłuchanej rozmowie. Wszyscy są zgodni co do tego, że potrzebna jest pomoc któregoś z dorosłych. Pestka opowiada o wszystkim matce, a ta decyduje się na powiadomienie doktora Zalewskiego.

14. Gość

Ula wychodzi na spotkanie powracającego z pracy Zenka. Radość tłumi niespodziewane przybycie pana Zalewskiego. Doktor prosi Zenka o rozmowę, wyjaśnia, że chce mu pomóc i sugeruje, by chłopiec zamieszkał w jego domu. Wieczorem w domu Zalewskich pojawia się milicjant. Doktor wyjaśnia mu sprawę chłopca i prosi o znalezienie jego wujka. Kowalski obiecuje pomoc. Zenek wreszcie może czuć się bezpieczny.

15. Spal ten list

Ula nocuje w domu pani Cydzikowej. Rankiem odbywa z ojcem szczerą rozmowę. Zalewski opowiada córce o tym, jak chciał się z nią skontaktować po rozstaniu z żoną. Spotkanie udaremniły ciotki, twierdząc, że dziewczynka nie jest jeszcze do tego gotowa. Ula wybacza ojcu i dziękuje za pomoc okazaną Zenkowi. Ku jej radości, do domu powraca także Dunaj. Pies daje się głaskać i nie ucieka. Po południu ojciec oznajmia, że odnalazł wujka Zenka. Janica obiecał zaopiekować się siostrzeńcem. Następnego dnia Ula znajduje na swym stole list od Zenka. Chłopiec opisuje trudną sytuację w domu (ojciec był alkoholikiem), dziękuje za okazane serce i w szczerych słowach wyznaje dziewczynie miłość. Wkrótce Zenek opuszcza dom doktora, obiecując Uli szybki powrót.

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 4 =
superwings
2016-04-18 12:11:30
nawet ok
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45