Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Marek Nowakowski, Raport o stanie wojennym – streszczenie

Stan wojny

Opowiadanie rozpoczyna się od opisu trzeciego dnia po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku. Narrator przedstawia scenę, w której uczestniczą wartownicy strzegący wejścia do Huty oraz ich stosunek do zwykłych obywateli. Znamienna jest postać starszej kobiety, wyrażającej żal i ubolewanie nad losem wartowników – postrzega ich jako biednych, równie zniewolonych jak reszta społeczeństwa.

Boże, zmiłuj się nad Wilnem!

Akcja opowiadania rozgrywa się 17 grudnia w roku wprowadzenia stanu wojennego i opisuje sytuację „pałowania” młodych chłopców przez władze w okolicach Placu Zwycięstwa.  Narrator z boku obserwował jak funkcjonariusze milicji okładają nie umiejących się bronić  studentów (prawdopodobnie strajkujących). Mężczyzna także został pobity i wkrótce wrzucony do ciężarówki razem z pozostałymi – tak w skrócie wyglądały okupacyjne realia. Podczas podróży narrator wypowiedział tytułowe słowa: Boże, zmiłuj się nad Wilnem – prawdopodobnie ze względu na swoje litewskie pochodzenie. W celi, do której pojmani zostali wrzuceni, opowiadający wspomina swoje dzieciństwo spędzone w Wilnie. Ze względu na chorobę i miejsce urodzenia narrator został zwolniony z więzienia pod zakazem

Zobacz również

  • Marek Nowakowski, Raport o stanie wojennym – opracowanie

    Marek Nowakowski zaczął pisać opowiadania o stanie wojennym tuż po przesłuchaniu prze ówczesne władze w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych na ul. Rakowieckiej w Krakowie, 13 grudnia 1981 roku.

    Więcej
  • Marek Nowakowski, Raport o stanie wojennym – problematyka

    Zbiór opowiadań pt. Raport o stanie wojennym był jedną z tych książek, które zapewniły Markowi Nowakowskiemu rozgłos na skalę europejską. Pisarz obserwując i komentując rzeczywistość lat 80. tworzy portrety przeciętnych obywateli, a także opisuje proces historyczny, polegający na przeniesieniu całego społeczeństwa n...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11