Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Marek Nowakowski, Raport o stanie wojennym – problematyka

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zbiór opowiadań pt. Raport o stanie wojennym był jedną z tych książek, które zapewniły Markowi Nowakowskiemu rozgłos na skalę europejską. Pisarz obserwując i komentując rzeczywistość lat 80. tworzy portrety przeciętnych obywateli, a także opisuje proces historyczny, polegający na przeniesieniu całego społeczeństwa na margines państwa, wówczas totalitarnego. Podstawą do tego działania miała być odmienność wyznawanego przez nich kodeksu wartości od norm obyczajowych przyjętych i narzuconych przez władzę.

Pisarz porusza także kwestie gospodarcze i polityczne, ale także uwydatnia wzajemną nienawiść, którą podszyte było całe społeczeństwo i władza w tamtych latach.

Sytuacje, w których Nowakowski umieszcza swoich bohaterów zgoła typowe, wpisujące się w schemat codzienności, a opisane są prostym, zrozumiałym językiem, pozbawionym zbędnego patosu, co sprawia, że opowieści te są tak przejmujące w odbiorze. Zabieg zastosowany przez autora sprawia, ze „raport o stanie wojennym” zamienia się w „raport o stanie codziennym”, jak zgrabnie ujął to Przemysław Czapliński.

Ciekawą perspektywą opowiadań jest spojrzenie na ich bohatera zbiorowego czyli skonfliktowane ze sobą strony społeczeństwa, między którymi rośnie kontrast, a dialog okazuje się niemożliwy (ściślej mówiąc chodzi tu o zwolenników i przeciwników stanu wojennego wśród obywateli).

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 3 =