Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Marek Nowakowski, Raport o stanie wojennym – problematyka

Zbiór opowiadań pt. Raport o stanie wojennym był jedną z tych książek, które zapewniły Markowi Nowakowskiemu rozgłos na skalę europejską. Pisarz obserwując i komentując rzeczywistość lat 80. tworzy portrety przeciętnych obywateli, a także opisuje proces historyczny, polegający na przeniesieniu całego społeczeństwa na margines państwa, wówczas totalitarnego. Podstawą do tego działania miała być odmienność wyznawanego przez nich kodeksu wartości od norm obyczajowych przyjętych i narzuconych przez władzę.

Pisarz porusza także kwestie gospodarcze i polityczne, ale także uwydatnia wzajemną nienawiść, którą podszyte było całe społeczeństwo i władza w tamtych latach.

Sytuacje, w których Nowakowski umieszcza swoich bohaterów zgoła typowe, wpisujące się w schemat codzienności, a opisane są prostym, zrozumiałym językiem, pozbawionym zbędnego patosu, co sprawia, że opowieści te są tak przejmujące w odbiorze. Zabieg zastosowany przez autora sprawia, ze „raport o stanie wojennym” zamienia się w „raport o stanie codziennym”, jak zgrabnie ujął to Przemysław Czapliński.

Ciekawą perspektywą opowiadań jest spojrzenie na ich bohatera zbiorowego czyli skonfliktowane ze sobą strony społeczeństwa, między którymi rośnie kontrast, a dialog okazuje się niemożliwy (ściślej mówiąc chodzi tu o zwolenników i przeciwników stanu wojennego wśród obywateli).

Zobacz również

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28