Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Marek Nowakowski, Raport o stanie wojennym – opracowanie

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Okoliczności powstania i wydania

Marek Nowakowski zaczął pisać opowiadania o stanie wojennym tuż po przesłuchaniu prze ówczesne władze w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych na ul. Rakowieckiej w Krakowie, 13 grudnia 1981 roku. Przyjmuje się, że zbiór powstawał w latach 1982 - 1984.

Teksty miały stanowić świadectwo tego trudnego w dziejach Polski okresu. Po raz pierwszy zostały wydrukowane w marcu 1982 roku w obiegu podziemnym („Tygodnik Mazowsze” i „Wezwanie”). Wielokrotnie były pojedynczo przedrukowywane w innych podziemnych czasopismach, choć jeszcze nie pod wspólnym tytułem Raport o stanie wojennym. W tej formie ukazały się w Niezależnej Oficynie Wydawniczej „Nowa”.

Drukowane były również z opowiadaniami Kazimierza Orłosia, a wreszcie w kwietniu w paryskiej „Kulturze”.

Recepcja

Zbiór Raport o stanie wojennym uznawany jest za jeden z najważniejszych dokumentów literackich z lat 80. W kontekście twórczości pisarza uważa się go za zwrot w podejmowanej tematyce – dotychczas Nowakowski zajmował się głównie portretowaniem Warszawy i jej społeczeństwa, a w zasadzie osobowości ze społecznego marginesu.

Poglądy autora i konsekwencje wydania

Marek Nowakowski od zawsze angażował się w

Polecamy również:

  • Marek Nowakowski, Raport o stanie wojennym – problematyka

    Zbiór opowiadań pt. Raport o stanie wojennym był jedną z tych książek, które zapewniły Markowi Nowakowskiemu rozgłos na skalę europejską. Pisarz obserwując i komentując rzeczywistość lat 80. tworzy portrety przeciętnych obywateli, a także opisuje proces historyczny, polegający na przeniesieniu całego... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');