Powrót posła - streszczenie - strona 9

drugi służy w kawalerii. Ojciec jest dumny, że wszyscy jego synowie dobrze służą ojczyźnie. Podkomorzyna zaprasza na obiad.


Akt II

Scena I

Teresa sama. Teresa nie jest pewna uczuć Walerego. Nie wie też, jak wypadnie ich spotkanie po tak długiej rozłące.

Scena II

Akcja toczy się pomiędzy Walerym a Teresą. Walery pyta Teresę o jej uczucia. Nie wie bowiem, czy po tak długim rozstaniu, jej uczucia wobec niego nie zmieniły się. Teresa zapewnia go o stałości swoich uczuć. Tak samo Walery jest pewien swojej miłości do Teresy. Teresa wspomina, iż jej ojciec oraz macocha chcą wydać ją za mąż za Szarmanckiego, który jest lekkoduchem.

Walery pociesza ją, iż razem będą się starać pokonać przeciwności losu, a on porozmawia z jej ojcem. Walery chce się zrzec wszelkich praw do posagu Teresy, ponieważ dla niego ona jest najważniejsza, nie zaś pieniądze i rzeczy. Rozmowę przerywa lokaj, który przynosi wiadomość, że Teresa ma się stawić u swojej macochy. Naprędce daje jeszcze Waleremu pas, który uszyła dla niego po kryjomu, jako dowód swojej dozgonnej miłości do niego.

Scena III

Walery sam. Walery trzymając w ręku upominek smuci się, że Starosta chce wydać Teresę za innego. Wychwala także jej zalety (szyła nocami dla niego pas). Pociesza się jednak, iż mimo tego wszystkiego kocha i jest kochany, a to najważniejsze.

Scena IV

Akcja toczy się pomiędzy Szarmanckim a Walerym. Szarmancki dziwi się, iż będąc w Warszawie, nie spotkał Walerego w jednym z modnych warszawskich miejsc rozrywki (U Kolsonowej czy w Ulicy Ujazdowskiej).

Szarmancki opowiada też o swoich podróżach zagranicznych. Znudziła go Polska, gdyż najpierw ojciec kazał mu załatwiać jakieś sprawy sądowe, które zresztą przegrał, bo się nimi nie interesował. Później pracował w kancelarii królewskiej, ale pracę tę porzucił, gdyż jak sam stwierdził, nie jest zbyt dyskretny. Następnie ojciec kupił mu godność dowódcy chorągwi piechoty, ale i to mu się po pewnym czasie znudziło, a ponieważ w międzyczasie zmarł jego ojciec, to Szarmancki odziedziczył spory majątek, więc postanowił wyjechać do Paryża.

Z Francji wyjechał, gdyż rozpoczęła się rewolucja i to uniemożliwiło mu bywanie w modnych miejscach i robienie zakupów. Z tego też powodu udał się do Londynu, jednak i tam nie pozostał zbyt długo (3 tygodnie). Zrobił tam zakupy a także na wyścigach nabył konia, którego chciano zgładzić, gdyż nie wygrał zawodów.

Walery namawia Szarmanckiego, by teraz, kiedy już wrócił do Polski zajął się polityką i służbą dla kraju, jednak Szarmancki nie widzi takiej potrzeby. Twierdzi, że jest majętny i dlatego wszyscy będą mu się kłaniać. Walery ripostuje :

„Będą się kłaniać, ale nie będą szanować;
Publicznego szacunku ten tylko beśpieczny,
Kto cnotliwie pracując, ludziom pożyteczny
Ale go nie otrzyma, kto tylko próżnuje.”

Szarmancki mówi Waleremu, iż słyszał, że ten ma się żenić. Walery odpowiada, iż to samo słyszał o Szarmanckim. Ten odpowiada, że nie bardzo interesuje go małżeństwo, ale wszyscy wokół go namawiają i zmuszają od małżeństwa. On tymczasem jest obdarzony takim urokiem osobistym, że żadna kobieta mu się nie oprze. Chce pokazać Waleremu pamiątki po minionych romansach. Walery uważa, że to niestosowne, jednak Szarmancki nie zważa na te prośby i wzywa do siebie swojego służącego z pamiątkami.

Scena V

Akcja toczy się pomiędzy Walerym, Szarmancki, a jego kozackim sługą. Szarmancki karze Kozakowi pokazać portrety swoich byłych kochanek. Ma portret Szambelanowej, Pułkownikowej, Cześnikowej, Podczaszanki oraz pewnej Francuzki. Posiada także podarunki od Kasztelanki, Podczaszanki oraz Chorążyny.

Walery jest oburzony niedyskrecją Szarmanckiego,

Polecamy również:

 • Powrót posła - plan wydarzeń

  1. Agatka, przygotowując śniadanie, rozmawia z Jakubem o Staroście, Szarmanckim i pannie Teresie.2. Starosta rozmawia z Podkomorstwem o wojnie  i obecnej sytuacji panującej w kraju.3. Podkomorzy ze Starostą polemizują na temat modnego wychowania.4. Podkomorstwo otrzymuje list od syna z informacją o jego... Więcej »

 • Powrót posła - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Powrót posła” powstawał szybko, podczas dwóch miesięcy 1790 roku. Był to czas szczególnych napięć politycznych, czas walki o reformy. W tym szczególnym okresie potrzebne było dzieło ukazujące w szerokiej perspektywie stosunek zarówno szlachty postępowej, jak i... Więcej »

 • Powrót posła - bohaterowie

  Podkomorzy - postępowy szlachcic, zwolennik nowego porządku i reform, ojciec trzech synów, z których każdy pracuje na pożytek kraju: najstarszy jest posłem na sejm, średni pracuje w komisjach porządkowych cywilno-prawnych, najmłodszy zaś służy w kawalerii. Jest dumny z tego, iż wszyscy jego synowie... Więcej »

 • Powrót posła - interpretacja

  Niemcewicz, w bardzo zręczny sposób, wplótł kwestie polityczno-społeczne w błahą historyjkę o pannie i jej dwóch adoratorach, z których jednemu jest ona przychylna, drugi zaś to lekkoduch czyhający jedynie na jej majątek, ale mający poparcie u rodziców. Mamy ukazane zatem drobne... Więcej »

 • Powrót posła jako komedia polityczna

  Julian Ursyn Niemcewicz był aktywnym działaczem stronnictwa patriotycznego, który swoje poglądy wyrażał także poprzez literaturę. „Powrót posła” jest przykładem dzieła zaangażowanego w naprawę kraju. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24