Erazm z Rotterdamu, Pochwała głupoty – opracowanie

Geneza i gatunek

Jest to rozprawa filozoficzna autorstwa Erazma z Rotterdamu, napisana w 1509 roku. W pewnym sensie utwór stanowi satyrę na społeczeństwo epoki renesansu. Dzieło zajęło szczególne miejsce w twórczości filozofa. Pierwszy raz wydrukowana została w 1511 roku, a w kolejnych latach była wielokrotnie wznawiana. Była niezwykle poczytna – za życia autora pojawiły się aż 43 wydania tekstu.

Założenia i problematyka

Przewodnią myślą Pochwały głupoty była dość odważna krytyka zastanego porządku społecznego panującego w XV wieku. Autor odważył się na wykorzystanie elementów satyry i ironii by ośmieszyć bolączki ówczesnego życia i niedomagania systemowe. Erazm był szczególnie wyczulony na ten aspekt życia zbiorowego, a treść jego utworu oparta jest na wnikliwych obserwacjach i rzetelnych wnioskach.

Erazm z Rotterdamu ukazuje głupotę jako źródło wszelkiej szczęśliwości i odważa się porównać ją z mądrością, która z kolei jest powodem ludzkich cierpień poprzez swoją powagę. Poprzez odwrócenie znaczenia podstawowych wartości, autor przedstawia czytelnikowi prawdę o uniwersalnych, ponadczasowych prawach rządzących naturą człowieka.

Narrator

Niezwykle ciekawym posunięciem filozofa było ustanowienie upersonifikowanej Głupoty na narratora tekstu. Głupota wygłasza bowiem długi monolog na swój własny temat. Odwołuje się zarówno do sytuacji realistycznych, ale puszcza również wodze fantazji powodując rozbawienie i śmiech. Dzięki temu zabiegowi dzieło Erazma jest pełne wdzięku i uroku, a wykorzystane metafory są czytelne i przejrzyste dla odbiorcy. Interpretacja utworu nie jest jednak jednoznaczna, nie należy odczytywać go jako żartobliwe chwalenie głupoty. Głupota ma tutaj bowiem sens bardzo specyficzny – okazuje się, że to co potocznie tak określamy, może stanowić ważną mądrość i roztropność.

Poglądy autora

W Pochwale głupoty filozof zdradza swoje inspiracje myślą platońską oraz poglądy zbliżone do późniejszych reformacyjnych. Drwił bowiem z pobożności ludzi średniowiecza, był zwolennikiem tłumaczenia Pisma Świętego na języki narodowe – sam przetłumaczył Biblię na łacinę. Najbardziej związany był jednak z Tomaszem Morusem, którego wspomina na początku utworu.

Polecamy również:

  • Erazm z Rotterdamu - biografia

    Erazm, jeden z najwybitniejszych umysłów epoki renesansu, przyszedł na świat w holenderskim mieście, Rotterdamie. Było to w roku 1466, 1467 lub 1468, niestety brak dokumentów potwierdzających to jednoznacznie. Urodził się jako nieślubne dziecko Rogera Gerard i Margaret z Zevembergu. Jego ojciec już po... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45
sztosik
• 2024-02-26 11:49:29