Geneza i gatunek
Pajączek na rowerze to jedna z kilku pozycji autorstwa Ewy Nowak, przeznaczonych dla najmłodszych nastolatków. Po raz pierwszy została wydana w 2008 roku w Warszawie, a wznowienia miały miejsce w 2015, 2017, 2018 i 2019 roku w Krakowie.
Za książkę pisarka została wyróżniona w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. Pajączek na rowerze zyskał duże uznanie w środowisku, głównie ze względu na swój prekursorski charakter. Ewa Nowak poruszyła tu bowiem temat dziecięcej miłości, rzadko obecny w polskiej literaturze młodzieżowej.
Narracja
Losy głównych bohaterów powieści – Oli i Łukasza poznajemy z ich własnej perspektywy. To oni naprzemiennie opowiadają o rozgrywających się wydarzeniach, widzianych ich oczami. Do opisu faktów dochodzą również osobiste przemyślenia i refleksje. Jeszcze jedną perspektywą, z której czytelnik poznaje świat stworzony przez autorkę jest pozycja rodziców dzieci, a dokładniej ich mam. Oczywistym jest, że obie kobiety nie potrafią spojrzeć na świat oczami swoich pociech, wciąż komentują ich zachowanie, wykazując zupełne niezrozumienie.
Dzięki takiemu zabiegowi narracyjnemu Ewa Nowak podkreśliła różnice w sposobie postrzegania codziennej rzeczywistości i jej problemów między dorosłymi i dziećmi.
Przesłanie
Choć książkę uznaje się za dedykowaną młodemu czytelnikowi w wieku szkolnym, to jego rodzic może z niej wynieść równie bogaty ładunek przemyśleń i wniosków. Rodzice często dążą bowiem do tego, by ich pociechy zbyt szybko nie wydoroślały, nie stały się samodzielne i niezależne. Z drugiej jednak strony podświadomie odbierają im tę radość i beztroskę z dzieciństwa, zbyt szybko wprowadzając je w świat dorosłych problemów. Być może opowieść Ewy Nowackiej zachęci ich do zatrzymania się i przemyślenia swoich osobistych relacji z dzieckiem. W tym świetle nie dziwi fakt, że książka doczekała się tylu wznowień wydawniczych.