Mała apokalipsa - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, problematyka) - strona 4

partyjnych i uciskaną resztę;
- wszechobecna propaganda, transparenty, afisze, flagi, hasła i transmisje telewizyjne – wszystko podporządkowane jest szerzeniu ideologii;
- ubóstwo i brzydota ulic, budynków, walący się most, brak prądu i gazu, przepych obchodów kontrastuje z powszechnym zniszczeniem i brakiem podstawowych produktów.

Obraz społeczeństwa

Ciągła propaganda i indoktrynacja zabija w ludziach zdolność do samodzielnego myślenia. Powoli przyzwyczajają się do absurdów rzeczywistości. Biorą udział w uroczystościach, znoszą braki w sklepach, odcinanie gazu, stojące tramwaje. Nawet opozycja jest pogodzona z rzeczywistością, jej działania są niemrawe, a działacze współpracują z reżimem. Wszyscy wydają się być pogrążeni w letargu, niezdolni do działania. Mijani na ulicy ludzie wyglądają identycznie: są szarzy, zmęczeni, brzydcy.

Sytuacja artystów

Wszelka twórczość podlega ścisłej cenzurze, tylko artyści współpracujący z reżimem mają szansę na zaistnienie i godne życie.

Apokalipsa

W utworze panuje nastrój zbliżającego się końca, przeczucie nadciągającej zagłady. Zagłada czeka bohatera, który decyduje się na nią dobrowolnie, ale ku samounicestwieniu zmierza całe społeczeństwo. Następuje

Polecamy również:

  • Kronika wypadków miłosnych - streszczenie skrótowe, opracowanie

    Akcja powieści toczy się w przeddzień II wojny światowej w Wilnie i jego okolicach. Głównym bohaterem jest Witek. Wzorowy uczeń, w którym wychowująca go samotnie matka pokłada duże nadzieje. Witek jest w klasie maturalnej. Któregoś dnia przypadkowo spotyka Alinę, córkę polskiego oficera. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09