Mała apokalipsa - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, problematyka) - strona 2

partyjnych i uciskaną resztę;
- wszechobecna propaganda, transparenty, afisze, flagi, hasła i transmisje telewizyjne – wszystko podporządkowane jest szerzeniu ideologii;
- ubóstwo i brzydota ulic, budynków, walący się most, brak prądu i gazu, przepych obchodów kontrastuje z powszechnym zniszczeniem i brakiem podstawowych produktów.

Obraz społeczeństwa

Ciągła propaganda i indoktrynacja zabija w ludziach zdolność do samodzielnego myślenia. Powoli przyzwyczajają się do absurdów rzeczywistości. Biorą udział w uroczystościach, znoszą braki w sklepach, odcinanie gazu, stojące tramwaje. Nawet opozycja jest pogodzona z rzeczywistością, jej działania są niemrawe, a działacze współpracują z reżimem. Wszyscy wydają się być pogrążeni w letargu, niezdolni do działania. Mijani na ulicy ludzie wyglądają identycznie: są szarzy, zmęczeni, brzydcy.

Sytuacja artystów

Wszelka twórczość podlega ścisłej cenzurze, tylko artyści współpracujący z reżimem mają szansę na zaistnienie i godne życie.

Apokalipsa

W utworze panuje nastrój zbliżającego się końca, przeczucie nadciągającej zagłady. Zagłada czeka bohatera, który decyduje się na nią dobrowolnie, ale ku samounicestwieniu zmierza całe społeczeństwo. Następuje upadek moralny, ludzie przestają odróżniać dobro od zła, stają się dwulicowi, przekupni, cwani.

Egzystencjalizm

Decyzja o samospaleniu skłania bohatera do rozważań na temat sensu życia i wartości śmierci. Wniosek jest tragiczny – życie jest absurdalne. Jego bezładna wędrówka po mieście stanowi symboliczną próbę dotarcia do prawdy. Jednak w tym świecie zachwianych wartości i wszechobecnych pozorów prawda jest nieosiągalna. Bohater czuje się samotny i wyobcowany, jemu także z trudem przychodzi podjęcie działania, on również jest skażony marazmem. Ostatecznie decyduje się na dramatyczny akt protestu, choć wcale nie jest przekonany o jego znaczeniu.

Polecamy również:

  • Kronika wypadków miłosnych - streszczenie skrótowe, opracowanie

    Akcja powieści toczy się w przeddzień II wojny światowej w Wilnie i jego okolicach. Głównym bohaterem jest Witek. Wzorowy uczeń, w którym wychowująca go samotnie matka pokłada duże nadzieje. Witek jest w klasie maturalnej. Któregoś dnia przypadkowo spotyka Alinę, córkę polskiego oficera. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 1 =
Eke
2024-02-07 17:00:43
Nieźle
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24