Mała apokalipsa - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, problematyka) - strona 2

za sobą przynależność do Partii i działalność opozycyjną. Obecnie czuje się wolny, ale nie jest szczęśliwy. Jest zgorzkniały i rozczarowany rzeczywistością. Potrafi wnikliwie obserwować ludzi i trafnie ich oceniać. Nie bez wahania decyduje się na samospalenie. Brak w nim wiary, że ma to znaczenie, robi to raczej ze względu na Nadzieżdę niż na politykę.

Nadzieżda – „wnuczka kochanki Lenina”, kochanka głównego bohatera, pierwsza wyznaje mu miłość, gotowa jest nawet umrzeć razem z nim. Była żoną rosyjskiego dyplomaty, obecnie jest wdową.

Kobiałka – sąsiad głównego bohatera. Mimo że należy do partii, jest człowiekiem przyzwoitym. Swoim zachowaniem na uroczystości powitania rosyjskiego sekretarza wywołuje skandal i trafia do szpitala psychiatrycznego.

Halina – młoda działaczka opozycji, przygotowuje bohatera do samospalenia, daje mu broszury i kompletuje potrzebne materiały.

Hubert – działacz opozycji, schorowany i wypalony.

Rysio – przyjaciel Huberta, działacz opozycyjny z przyzwolenia władzy, utrzymuje się z broszury napisanej w młodości. Przedstawiciel prozy amorficznej (bez znaków przestankowych). Postać wątpliwa moralnie, dwulicowa.

Edward Szmidt – brat Rysia, filozof-marksista, zajmuje

Polecamy również:

  • Kronika wypadków miłosnych - streszczenie skrótowe, opracowanie

    Akcja powieści toczy się w przeddzień II wojny światowej w Wilnie i jego okolicach. Głównym bohaterem jest Witek. Wzorowy uczeń, w którym wychowująca go samotnie matka pokłada duże nadzieje. Witek jest w klasie maturalnej. Któregoś dnia przypadkowo spotyka Alinę, córkę polskiego oficera. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09