Przypowieść o dobrym Pasterzu - opracowanie (interpretacja, czas i miejsce akcji, geneza)

Geneza

Przypowieść o dobrym Pasterzu znalazła się w Nowym Testamencie, w Ewangelii świętego Jana. Jezus opowiada ją swoim uczniom, a następnie na ich prośbę, wyjaśnia im sens historii.

Czas i miejsce akcji

Czasoprzestrzeń została w przypowieści nakreślona bardzo ogólnie. Głównym miejscem wydarzeń jest owczarnia i hala, na którą Pasterz wyprowadza owce.

Interpretacja

Przypowieść należy interpretować alegorycznie, mesjanistycznie i eschatologicznie. Dobry Pasterz to oczywiście sam Jezus Chrystus, który nawiązuje w opowiadanej historii do księgi proroka Ezechiela, gdzie pojawia się zapowiedź przyjścia pasterza ludu Izraela, czyli Mesjasza. Przypowieść posiada wyraźne cechy mesjańskie: Pasterz ma ocalić owce przed wilkiem, oddać swoje życie, a następnie ma je odzyskać. Jest to zatem proroctwo męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, które w doktrynie chrześcijańskiej posiadają wymiar zbawczy (eschatologia).

Ważne są również inne szczegóły historii. Pasterz zostaje przeciwstawiony najemnikom i złodziejom próbującym podstępem wykraść owce. Podkreśla się w ten sposób, że to Jezus jest jedynym prawdziwym Mesjaszem. Istotny jest także obraz bramy, przez jaką Pasterz wchodzi do owczarni. Chrystus tłumaczy ten element następująco:

Ja jestem bramą owiec. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę.

Brama jest symbolem wejścia do rzeczywistości świętej, przedostanie się do „królestwa niebieskiego” może się odbyć jedynie za sprawą ofiary Jezusa. Ponadto w przypowieści znajduje się zapowiedź nawrócenia innych narodów, tak że „nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz”. Oznacza to powstanie jednego Kościoła, o charakterze powszechnym, w którym znajdą się zarówno Żydzi, jak i inne nacje. Można też w przypowieści o dobrym Pasterzu widzieć wzór osobowy idealnego przywódcy, który w chwili próby nie opuszcza swojego narodu, ale jest gotów oddać za niego życie.

Polecamy również:

 • Przypowieść o dobrej i złej budowli - streszczenie i plan wydarzeń

  Było dwóch ludzi: jeden roztropny, a drugi nierozsądny. Pierwszy z nich zbudował swój dom na skale. Kiedy nadeszła powódź i huragan, dom przetrwał, ponieważ miał mocne fundamenty. Człowiek nierozsądny natomiast postawił swój dom na piasku. Gdy jednak rozszalała się ulewa, wezbrały potoki... Więcej »

 • Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych - streszczenie i plan wydarzeń

  Dziesięć panien udało się na spotkanie z panem młodym. Pięć z nich było roztropnych, więc zabrały ze sobą lampy i oliwę w naczyniach. Pozostałe pięć panien było nierozsądnych, ponieważ wzięły ze sobą tylko lampy. Pan młody się spóźniał, dlatego wszystkie dziewczęta zasnęły. O północy zaś rozległo się... Więcej »

 • Przypowieść o zagubionej owcy - streszczenie i plan wydarzeń

  Pewnego dnia pasterzowi, który posiadał sto owiec, zaginęła jedna z nich. Wtedy zostawił on dziewięćdziesiąt dziewięć innych na pustyni i wyruszył na poszukiwanie zbłąkanego zwierzęcia. Kiedy zaś je znalazł, wziął owcę na ramiona i zaniósł ją do domu. Następnie wydał wielkie przyjęcie, na które... Więcej »

 • Przypowieść o dobrym i złym drzewie - streszczenie

  Dobre drzewo to takie, które wydaje dobre owoce, natomiast złe drzewo rodzi złe owoce. Owoc stanowi najważniejsze kryterium oceny drzewa. Z ciernia nie można bowiem zerwać fig, a z krzaka jeżyny winogron. Dobry człowiek wydobywa z serca dobro, a zły emanuje złem. Więcej »

 • Przypowieść o sieci - streszczenie

  Królestwo niebieskie jest podobne do sieci. Zarzucono ją w morze, żeby napełniła się rybami z każdego gatunku. Kiedy zaś ją wyciągnięto, dobre ryby zostały zebrane w naczynia, a złe wyrzucone. Podobnie uczynią aniołowie w dzień sądu ostatecznego: oddzielą złych od dobrych, a potem wrzucą występnych do... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43