Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Śluby panieńskie - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, komizm w dramacie) - strona 2

Ostatnio komentowane
Mamy jedną, czy wiele pór roku? Zdanie "wylewy, siewy oraz zbiory odpowiadały współcz...
Gość • 2019-09-15 16:17:10
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
refsd
sd • 2019-09-14 10:11:39
Oskarżony o herezję i... ( brak odwagi u autora?)
hus • 2019-09-13 21:58:10
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Fredrze, o czym świadczą liczne opisy panujących wówczas zwyczajów dotyczących zawierania małżeństwa. Tak więc przypuszczać należy, że rzecz dzieje się w XVII wieku, a swym zasięgiem bezpośrednio obejmuje kilka dni z życia Albina i Gustawa, spędzających czas w  wiejskim domu pani Dobrójskiej.

Akcja „Ślubów …” rozgrywa się w wiejskiej posiadłości pani Dobrójskiej, gdzie mieszkają Klara i Aniela.

 

Motywy

Małżeństwo

„Śluby panieńskie” ukazują obyczaje dotyczące zawierania związków małżeńskich w XVII wieku. Najczęściej ślub taki był zawierany ze względu na sprawy majątkowe, a dobór małżonków był dokonywany raczej bez ich udziału. Opiekunowie wybierali młodym partnerów nie licząc się z ich zdaniem i uczuciami. W praktyce rodzic mógł zmusić młodą dziewczynę do ożenku ze starym wdowcem, jeśli tylko leżało to w interesie danej rodziny. Większą swobodę mieli chłopcy, ponieważ pozostając w kawalerskim stanie cieszyli się nieograniczoną swobodą w przeciwieństwie do dziewcząt. Jednak także i w ich przypadku sprzeciwienie się woli opiekunów wobec małżeństwa z wybraną przez nich dziewczyną, mogła skutkować pozbawieniem ich praw do majątku.

Małżeństwa często były niedobrane, a małżonków oprócz

Polecamy również:

  • Śluby panieńskie - plan wydarzeń

    1. Wuj Radost chce ożenić bratanka Gustawa z Anielą.2. Aniela i Klara składają śluby, że nigdy nie wyjdą za mąż.3. Gucio jest pewny swego, ale widzi, że Aniela we wszystkim słucha Klary, a ta ciągle mu docina i nie sprzyja mu.4. Gustaw knuje intrygę, wymyśla, że kocha inną. Więcej »

  • Śluby panieńskie - problematyka

    „Śluby panieńskie” są komedią intrygi. Oś kompozycyjną tworzą wydarzenia, które początkowo wikłają bohaterów w kłopoty, jednak wszystko zmierza do szczęśliwego rozwiązania w finale. Więcej »

  • Śluby panieńskie - charakterystyka bohaterów

    Albin - łzawy kochanek, pełen uległości wobec ubóstwianej kobiety, stale płacze i rozpacza nad nieodwzajemnioną miłością. Kocha się w Klarze, która poprzysięgła wieczną nienawiść do mężczyzn. Albin denerwuje ją tylko swoim ciągłym wzdychaniem i śledzącym ją wzrokiem. Postać ta jest nawiązaniem do... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =