Ojciec Goriot - streszczenie - strona 9

się ojciec Goriot. Zauważywszy, że Eugeniusz jest smutny, mówi, że go rozweseli. Opowiada chłopakowi, jak przez cały dzień urządzał wraz z córką apartament dla niego. Eugeniusz dostał też w prezencie od Delfiny śliczny zegarek. Po obiedzie chce koniecznie iść ostrzec brata Wiktoryny, jednak Vautrin postanawia do tego nie dopuścić. Przynosi wino do obiadu, do którego dosypuje Eugeniuszowi i ojcu Goriot środki nasenne, aby nie mogli ostrzec pana Taillefer. Mężczyźni zasypiają i śpią do rana. Pani Vauquer wychodzi do teatru z Vautrinem, a Wiktoryna czuwa przy śpiącym Rastignacu, odprowadzając go później do pokoju.

Tymczasem pani Michonneau decyduje się wydać policji Vautrina. Idzie do policjanta po płyn wywołujący apopleksję.

Następnego dnia Eugeniusz i ojciec Goriot wstali dopiero o jedenastej. Rastignac dostaje list od pani Nucingen z pytaniem, dlaczego nie był u niej poprzedniego wieczoru. Gdy schodzi na dół do jadalni, wbiega posłaniec pana Taillefer i oznajmia Wiktorynie, że ojciec ją wzywa, gdyż jej brat jest umierający. Otrzymał w pojedynku pchniecie w czoło. Wykorzystując zamieszanie przy stole, pani Michonneau dolała płyn do kawy Vautrina. Po chwili mężczyzna padł na

Polecamy również:

 • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

  1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

 • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

 • Ojciec Goriot - bohaterowie

  Eugeniusz de Rastignac - 21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki... Więcej »

 • Ojciec Goriot - problematyka

  Balzac pisząc swoją powieść, był świadom, że tworzy nowy typ literatury, nieznany wówczas w tradycji francuskiej. Stwierdzając, że jego utwór nie jest zmyślonym romansem, odcina się od popularnej wówczas powieści sentymentalnej, awanturniczej oraz powieści grozy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
XD
KOLUCH • 2021-05-15 16:27:39
xd
lol • 2021-05-15 13:46:01
git k
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk • 2021-05-14 20:27:26
Dziękuje
Zuza • 2021-05-14 15:53:42
JD
JD • 2021-05-14 14:44:06