Charakterystyka Mistrza - strona 2

W szale rozpaczy Mistrz pali zatem swoją powieść i popada w psychiczne zniechęcenie. Bohater jest typem artysty, który przegrywa w starciu z bezduszną machiną władzy.

Kochanek Małgorzaty

Oprócz sztuki w życiu Mistrza istnieje jednak jeszcze ukochana kobieta, Małgorzata. Związek z tą trzydziestoletnią mężatką stanowi dla bohatera doświadczenie niemal mistyczne. Mamy tu do czynienia z idealną harmonią dusz i ciał. Taka miłość musi zatem pokonać wszystkie przeszkody: społeczne konwenanse, bariery polityczne, obłęd, a nawet śmierć. Mistrz jest zdolny do miłości najwyższej. Nie chcąc narażać ukochanej na represje, porzuca ją i udaje się do szpitala psychiatrycznego. Małgorzata jednak zasięgając pomocy samego diabła, odnajduje Mistrza i łączy się z nim w zaświatach. Kochankowie niczym Romeo i Julia wypijają truciznę, by żyć razem na wieki.

Filozof i człowiek miłosierdzia

Mistrz jest również niezrównanym filozofem medytującym nad sensem ludzkiego cierpienia i człowiekiem miłosierdzia. Jego powieść okazuje się dziełem wyjątkowej wartości. Woland zwraca mu ją, wypowiadając znamienne słowa: „Rękopisy nie płoną”. Ogień nie może zniszczyć tak wartościowego przekazu, który przetrwa w postaci niematerialnej. W zaświatach Mistrz ma szansę dokończyć swoją powieść. Kiedy spostrzega Piłata cierpiącego nad własnym tchórzostwem, postanawia okazać mu miłosierdzie i uwolnić go od bólu. Mistrzostwo bohatera leży zatem nie tylko w jego wielkości jako artysty, ale również w jego konstrukcji moralnej.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Małgorzaty

    Małgorzata to jedna z bohaterek słynnej powieści Bułhakowa. Jest ona ukochaną Mistrza, którego pewnego dnia spotyka przypadkiem podczas spaceru. Z pewnością Bułhakow uczynił z niej kreację wyjątkową i niezapomnianą, która na trwałe wpisała się w literacki kanon kobiecych postaci. Więcej »

  • Świta Wolanda – charakterystyka

    Świta Wolanda jest tyleż tajemnicza, co groteskowa. Należą do niej Behemot, Azazello, Abbadon, Korowiow-Fagot i Hella. Podstawową rolą świty Wolanda jest zorganizowanie wielkiego corocznego balu. Przy okazji bohaterowie ci przyczyniają się do zachwiania totalitarnego porządku, ujawniają wady systemu i karzą... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
2
Hanka • 2021-05-13 09:15:11