Charakterystyka porównawcza Marcina Borowicza i Andrzeja Radka - strona 2

walczyć z szykanami i własnymi przyzwyczajeniami. Szkolni koledzy często wypominali mu chłopskie pochodzenie, naśmiewali się z jego sposobu wysławiania, jedzenia, ubierania. Andrzej starał się zmienić, upodobnić do rówieśników, a także zmienić złe skłonności. Od najmłodszych lat wychowywany był w poczuciu niższości wobec szlachty. Wpajano mu pokorę i uniżoność, które wracają w sytuacjach niepewności. Jeden błąd kosztował go utratę wszystkiego, o co tak usilnie walczył – nie wytrzymał prowokacji Tynkiewicza i pobił go. Z tego powodu wydalono go ze szkoły. Dla Radka była to prawdziwa życiowa tragedia. Gdyby nie interwencja Marcina Borowicza, musiałby wrócić na wieś i tam szukać zajęcia.

Zarówno Marcin, jak i Andrzej odkrywają swoją tożsamość narodową i znajdują odwagę, by jej bronić, choć dochodzą do niej innymi drogami. Andrzej czuje się wyalienowany, jest inni niż pozostali chłopcy z klasy. Osamotniony szuka pocieszenia w książkach wyrzucanych przez pana Płoniewicza. W ten sposób poznaje dzieła polskich romantyków i nieprzekłamaną historię swojego narodu. Lektury te pozwalają mu uświadomić sobie, że szkoła poddaje ich ciągłej indoktrynacji i sprzeciwić się tym działaniom. Radek samodzielnie, do tego – jako pierwszy, dochodzi do tego, co inni dostrzegą dzięki Zygierowi.

Marcin potrzebuje z kolei silnego bodźca z zewnątrz, by poczuć dumę z bycia Polakiem. Takim wstrząsem jest dla niego wystąpienie Zygiera. Pod wpływem tego doświadczenia przypomina sobie historię o powstańcu zasłyszaną kiedyś w domu. Tu losy chłopców rzeczywiście się zbiegają, obaj zaczynają chodzić na tajne spotkania do Gontali, by dyskutować na temat polskiej literatury i historii.

„Syzyfowe prace” kończy uścisk dłoni obu chłopców. Marcin jest załamany świadomością, że utracił ukochaną – silny uścisk dłoni Radka to dla niego jedyne pokrzepieniem. Andrzej ma w sobie wewnętrzną siłę, hart ducha wypracowywany przez lata. Przeciwności losu nie załamały młodzieńca, przeciwnie – nauczyły go podejmować walkę i z determinacją dążyć do obranego celu.

Tej siły brakuje Marcinowi, który jest bardziej wrażliwy i podatny na niepowodzenia.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Marcina Borowicza

  Główny bohater „Syzyfowych prac” jest synem Heleny i Walentego Borowiczów – biednych szlachciców mieszkających w Gawronkach. Gdy poznajemy chłopca, ma osiem lat i wybiera się do szkoły elementarnej w Owczarach. Borowicz był inteligentnym chłopcem i przykładał się do nauki, nie... Więcej »

 • Charakterystyka Andrzeja Radka

  Andrzej Radek pochodził z bardzo biednej rodziny. Mieszkając w Pajęczynach Dolnych, przede wszystkim zajmował się gospodarstwem, wypasając gęsi i świnie. Często otrzymywał kary od ojca oraz lokajów za niedopełnienie swoich obowiązków. Pewnego dnia zwrócił na niego uwagę Antoni Paluszkiewicz,... Więcej »

 • Syzyfowe prace - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Bernard Zygier - Bernarda poznajemy dopiero w chwili, gdy chłopak zaczyna siódmą klasę gimnazjum. Jest narażony na kontrole rosyjskich nauczycieli, a szczególnie Kostriulewa, ponieważ wcześniej został wydalony z warszawskiego gimnazjum za czytanie polskich książek. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
git
• 2023-02-08 21:11:48
latwe
• 2023-02-08 17:29:35
Dzk
• 2023-02-08 14:34:22
Ok
• 2023-02-05 19:16:03
Dziękuje
• 2023-02-05 10:06:49