Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ludwik Pasteur - biografia i odkrycia - strona 2

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

uniwersytecie. Trzy lata później został nominowany rektorem École Normale Supérieure. W tym samym roku (1857) ogłosił rewolucyjne wyniki swoich badań nad fermentacją. Stały one opozycją do teorii Justusa von Liebiga – niemieckiego badacza, który zakładał, iż fermentacja może przebiegać bez drobnoustrojów. Pasteur był odmiennego zdania. Wyznawał on zasadę „Omne vivum ex vivo”, co oznacza, że całe życie pochodzi od życia.

Dalsze lata życia Pasteura upływały na kolejnych badaniach, jakie prowadził ze zdumiewającą konsekwencją. Niezwykle ważnym dokonaniem Pasteura było wynalezienie szczepionki (właściwie udoskonalił on tylko odkrycie Edwarda Jennera – Anglika stosującego wyciąg z krost bydła chorego na krowiankę [wirus dotykający bydła domowego] – jako środek zapobiegający ospie prawdziwej już w 1794). Stało się to w czasie, gdy Pasteur zajmował się problemem kurzej cholery – zarazy dziesiątkującej hodowlany drób. Francuski mikrobiolog stwierdził, iż jeśli zaaplikuje zdrowemu kurczakowi osłabione bakterie, jego organizm wytworzy ochronne przeciwciała, dzięki którym będzie mógł zwalczać chorobę, kiedy dojdzie do zakażenia. W latach siedemdziesiątych taką samą strategię zastosował

Polecamy również:

  • Karol Darwin - biografia, poglądy, dokonania

    Karol Darwin urodził się 12 lutego 1809 r. w Shrewsbury (zachodnia Anglia). Był piątym z szóstki dzieci szanowanego lekarza i finansisty Roberta Darwina oraz Susannah Darwin (z domu Wedgwood). Przyszły wybitny przyrodnik zaczął uczęszczać do szkoły w wieku 6 lat. W tym samym czasie stracił matkę,... Więcej »

  • Robert Koch - biografia i dokonania

    Heinrich Hermann Robert Koch przyszedł na świat 11 grudnia 1843 r. w Clausthal (miasteczko uzdrowiskowe położone w Dolnej Saksonii). Był trzecim z trzynaściorga dzieci urzędnika górniczego – Hermanna Kocha – oraz Henrietty z domu Biewend. Przyszły wybitny biolog już w wieku 4 lat samodzielnie... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =