Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – bohaterowie

Ostatnio komentowane
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą...
Marcin • 2019-10-16 12:06:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Nosorożec

Tytułowy bohater bajki Leszka Kołakowskiego, którego największym marzeniem jest nauczenie się sztuki latania. Zwierzę chce postąpić wbrew własnej naturze i naiwnie wierzy, że uda mu się zrealizować swoje pragnienia, tym bardziej, że w osobie nauczyciela ma mistrza podniebnych akrobacji – Wróbla. Być może właśnie dlatego Nosorożec ślepi wierzy w jego każde słowo i podejmuje kolejne próby wzbicia się w powietrze. Żadna z nich nie przynosi skutku, ale za to wzbudza w bohaterze coraz większa frustrację, smutek i rozżalenie. W bajce pojawia się motyw pragnienia „bycia kimś” – bohater zatem nie doceniał swoich zalet, a więc ogromnej siły i potęgi wynikającej z jego rozmiarów, posiadał wiele kompleksów. Skupiał się na tym, czego nie może osiągnąć i coraz bardziej zapędzało go to stan depresji i zrezygnowania. Postawa Nosorożca obrazuje jak nie należy postępować w życiu i jak bardzo należy być ostrożnym w doborze nauczycieli. Nosorożec skłania czytelnika do refleksji o samoakceptacji i zgodzie ze światem i naturą.

Wróbel

Druga główna postać utworu, która usilnie próbuje pomóc Nosorożcowi w nauce latania. W całym procesie wykazuje się dużą cierpliwością i pomysłowością. Nie chce

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 2 =