Kurt Vonnegut, Kocia kołyska - bohaterowie - strona 2

człowiekiem skrajnie wybitnym, zdecydowanie wyprzedzającym myślą swoja epokę, ale jednocześnie zupełnie zobojętniałym na otaczający go świat. Naukowiec umiera w Boże Narodzenie, a przed śmiercią pozostawia swoim dzieciom swój najnowszy wynalazek, technologicznie porównywalny do siły rażenia bomby atomowej.

Dzieci Feliksa Hoenikera

Trójka rodzeństwa, Newton, Angela i Frank zamieszkują na karaibskiej wyspie San Lorenzo i to oni są dla Jonaha najważniejszym źródłem informacji o życiu Hoenikera. Narrator trafia na wyspę podążając za Frankiem, który pracuje jako najbliższy współpracownik panującego tam dyktatora. To w rozmowach z dziećmi doktora dziennikarz odkrywa fakt istnienia tajemniczej i niezwykle groźnej dla świata substancji.

Pana Moznano

Dyktator sprawujący władzę na San Lorenzo, zagorzały przeciwnik samozwańczego proroka Bokonona oraz stworzonej przez niego religii – bokononizmu, którą na przekór władcy, wyznają wszyscy mieszkańcy wyspy. Pomimo nienawiści do proroka, dyktator zdaje sobie sprawę z tego, że jego osoba jest potrzebna społeczeństwu. Papa Monzano i prorok Bokonon rywalizują ze sobą, są antagonistami, ale jednocześnie wzajemnie się uzupełniają (jak chodzi o role w społeczeństwie).

Polecamy również:

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska – opracowanie

    Powieść Kurta Vonneguta powstała w 1963 roku i reprezentuje gatunek science fiction, w którym specjalizował się amerykański pisarz. W 1964 roku powieść była nominowana do Nagrody Hugo.  Jest uznawana za jedną z najważniejszych pozycji w twórczości Vonneguta. Więcej »

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska - streszczenie i plan wydarzeń

    Bohater, a jednocześnie narrator Kociej Kołyski zamierza napisać książkę o historii powstania bomby atomowej, jej pierwszym wybuchu nad Hiroszimą i jej autorze, doktorze Feliksie Hoenikerze. Więcej »

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska – problematyka

    Autor Kociej kołyski próbuje stworzyć metaforyczną wizję zagłady świata – punktem wyjścia jest dla niego sytuacja, w której ludzie prezentują postawę bierną, zobojętniałą, a przede wszystkim zakłamaną. Fakt, że ludzie wolą uciekać od prawdy niż stawić jej czoła. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
dsasadsda
• 2022-05-16 16:49:01
...
• 2022-05-16 16:13:57
fajne
• 2022-05-16 16:04:04
A do zoo zł do do xxxl
• 2022-05-16 15:49:19
Za długie
• 2022-05-16 15:04:11