Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kazanie o miłości ku ojczyźnie - interpretacja - strona 2

Na wszystko jednak można znaleźć lekarstwo i tego właśnie dotyczy każde kazanie. Kaznodzieja niczym dobry lekarz wskazuje drogę do naprawy obecnego stanu rzeczy. Metafora ta wskazuje jednocześnie na zagrożenie zagładą: nieleczony organizm bowiem obumiera.

Skarga porównuje Rzeczpospolitą do matki. Tym samym podkreśla, jak wiele od niej otrzymujemy: wolność, pokój i wiarę katolicką. Kazania Skargi stanowią ostrą krytykę reformacji i choć kazanie wtóre nie dotyczy jej bezpośrednio, autor ostro sprzeciwia się „herezji”. Chwali ustrój, który chroni obywateli przed uciskiem tyrana i pokój, dzięki któremu szlachta żyje w zbytku. Wszystko po to, by uświadomić odbiorcom, jak wiele mają do stracenia:

(…) Na przyszłe wojny i niepokoje oka nie macie. Dosyć wam ta matka pokojem takim ukazuje, do czego byście się pokwapiać mieli, póki czas jest. Bo zda mi się, iż się już od niewdzięcznych ten tak bogaty pokój oddali i przerwie (…).

Obywatele – synowie – opływają w dostatki, podczas gdy ich matka jest słaba i uboga. Możni nie dbają o przyszłość, beztrosko używają przyjemności doczesnego świata, nie widząc, że zmierzają wprost do upadku.

Druga metafora z kolei przedstawia Rzeczpospolitą jako

Zobacz również

 • Kazania sejmowe - plan wydarzeń (plan utworu)

  Kazanie pierwsze - 1. Rządy zależne od woli Boga 2. Podział mądrości 3. Zagrożenia w Rzeczpospolitej 4. Mądrość Boża 5. Grzechy przeciwko mądrości 6. Modlitwa o mądrość

  Więcej
 • Kazania sejmowe - opracowanie (geneza i motywy)

  „Kazania sejmowe” zostały zapisane w 1579 roku, już po zakończeniu obrad Sejmu. Prawdopodobnie 25 marca, pod koniec obrad, zostały wygłoszone ich fragmenty. Historycy mają jednak wątpliwości co do tego, czy Kazania były głoszone przez Skargę przed ich publikacją.

  Więcej
 • Piotra Skargi Kazania... jako gatunek literacki

  Kazanie to gatunek literatury stosowanej, z założenia forma ta przeznaczona jest do publicznego wygłoszenia. Nadawcą kazania jest duchowny, a odbiorcami wierni. Celem utworu jest przekazanie nauki moralnej i religijnej.

  Więcej

Losowe zadania

 • Wahadło matematyczne w windzie

  Oblicz częstotliwość drgań wahadła matematycznego o długości 1m, które umieszczone jest w windzie: winda porusza się ze stałą prędkością winda porusza się w dół z przyspieszeniem 8 m/s winda porusza się w góre z przyspieszeniem 3 m/s

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wzrost mchów

  Mchy mają tendencję do rośnięcia w dużym zagęszczeniu. Podaj dwie korzyści dla mchów, jakie z tego wynikają.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Funkcje wybranych wielocukrów

  Podaj funkcje do wymienionych poniżej wielocukrów.  Skrobia: Celuloza: Chityna: Glikogen:   

  0 Odpowiedz Więcej
 • Słownictwo emocjonalne

  Do podanych wyrazów utwórz formy, które powstały dzięki zastosowaniu zabiegu ekspresywności w sensie pozytywnym: córcia, byczek, krówka, książeczka, piesek, ptaszek

  0 Odpowiedz Więcej
 • Cechy ballad Adama Mickiewicza

  Dokończ zdania dotyczące Ballad i romansów Adama Mickiewicza.   1. Ten cykl poetycki został opublikowany w ______. 2. Mickiewicz oparł swoje utwory na _______ i _______. 3. Źródłem natchnienia w Balladach i romansach są _________ i __________ . 4. Zdarzenia opisane w utworach rozgrywają się w _________ czasie. 5. B...

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 3 =
przemek XD
2018-04-15 16:12:09
noo nie
LolekBolekxDD
2017-11-07 18:32:44
Nawet spoko
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28