Kandyd, czyli Optymizm - streszczenie - strona 4

każde z nich narzeka na nudne życie: Kakambo jest przeciążony pracą, Kunegunda zrobiła się kłótliwa, Marcin niezłomnie twierdzi, iż człowiekowi zawsze musi być źle, a Panglossa przygnębia fakt, że nie wykłada na uniwersytecie.

Pewnego dnia w domu Kandyda zjawiają się Pakita i ów mnich, którym Kandyd dał pieniądze. Okazuje się, że roztrwonili jego majątek i popadli w skrajną nędzę. Oni również zamieszkują u Kandyda. Pewnego dnia Kandyd, Marcin i Pangloss spotykają staruszka, który zaprasza ich do swego domu. Wszystko co ma zawdzięcza pracy w niewielkim ogródku. Przyjmuje ich bardzo bogato.

Bohaterowie postanawiają, iż od tej pory też będą uprawiać swój ogródek. Tak też się dzieje. Dzięki tej pracy wszyscy stają się szczęśliwi. Nawet Marcin, stary sceptyk, uważa, że to dzięki pracy ich życie stało się znośne.

Polecamy również:

 • Kandyd - plan wydarzeń

  1. Kandyd mieszka na zamku barona2. Kandyd wdaje się w romans z córką barona3. Kandyd zostaje wypędzony z zamku4. Kandyd spotyka rekrutów pruskich5. Kandyd zostaje wcielony do armii króla Bułgarów Więcej »

 • Kandyd - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Pełny tytuł tej powiastki filozoficznej brzmi „Kandyd czyli optymizm – dzieło przełożone z niemieckiego rękopisu doktora Ralfa z przyczynkami znalezionymi w kieszeni tegoż doktora zmarłego w Minden roku pańskiego 1759. Wolter, pisząc „Kandyda”, miał już ugruntowaną pozycję. Krytykując pod... Więcej »

 • Kandyd - interpretacja

  „Kandyd” jest powiastką filozoficzną. Twórcą tego gatunku jest Voltaire. Ten rodzaj twórczości dawał możliwość pośredniej krytyki. Treść powiastki była zwrócona przeciw przesądom i zabobonom. Więcej »

 • Kandyd - bohaterowie

  Kandyd (z fr. „naiwny”) jest bardzo miłym, prostodusznym i naiwnym chłopcem. Ma bardzo łagodny charakter. Mieszka w Westfalii na zamku barona Thunder-ten-tronckh. Prawdopodobnie jest synem siostry owego barona i pewnego szlachcica z sąsiedztwa, który jednak nie ma odpowiednio wysokiego... Więcej »

 • Kandyd jako powiastka filozoficzna

  Powiastka filozoficzna powstała we Francji w XVIII wieku za sprawą twórczości Woltera. Sensacyjna fabuła i fantastyczne wątki stanowiły kamuflaż dla krytyki francuskiego absolutyzmu, zabobonów religijnych i instytucji Kościoła. Otwarta krytyka groziła każdemu autorowi poważnymi konsekwencjami, dlatego... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
@12345 - dziękujemy za zauważenie błędu, został już poprawiony. Pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-10-15 09:57:56