Charakterystyka Justyny Bogutówny

Justyna Bogutówna to jedna z głównych bohaterek powieści Zofii Nałkowskiej „Granica”. Jest ona córką kucharki służącej w majątku Boleborza, należącego do Ziembiewiczów. W wieku dziewiętnastu lat dziewczyna poznaje syna właścicieli dworu, Zenona i wdaje się z nim w romans. Związek ten stanowi początek tragicznego splotu okoliczności, które doprowadzają Justynę do postępującej choroby psychicznej, a także targnięcia się na życie byłego kochanka.

Niedojrzała i naiwna dziewczyna

Justyna jest z pewnością przeciwieństwem wykształconej i wyniosłej damy z towarzystwa, Elżbiety. Czytelnik poznaje ją jako młodą, bardzo niedojrzałą dziewczynę, która zupełnie nie zastanawia się nad sobą, jest niemal pozbawiona jakichś wyrazistych rysów. Mówi się o niej:

Mówiła wciąż o innych. Wydawało się, że nie miała własnej biografii. Jej życie utkane było z cudzych zdarzeń.

Jest to więc prosta, zwyczajna dziewczyna, której ciepło i uroda pociągają starszego od niej Zenona. Niedojrzałość i zupełny brak refleksji nad własną sytuacją doprowadzają zatem Justynę do tragicznych w skutkach decyzji. Owocem jej romansu z Ziembiewiczem jest ciąża, którą za namową swojego kochanka zgadza się usunąć. Po tym fakcie nie potrafi sobie jednak poradzić z własnymi emocjami i popada w pogłębiającą się depresję.

Skrzywdzona przez los i ludzi

Justyna nie miała łatwego dzieciństwa. Jej matka wychowywała ją samotnie, a z powodu posiadania nieślubnego dziecka straciła posadę. Wejście w dojrzałość Justyny zostaje naznaczone śmiercią matki, jedynej osoby, która darzyła ją prawdziwym uczuciem. Jej odejście, a także zawiedziona miłość, aborcja i wreszcie śmierć przyjaciółki Jasi Gołąbskiej stają się przyczyną załamania nerwowego Justyny. Dziewczyna przestaje wychodzić z domu, a w końcu rzuca kolejne załatwiane jej przez Ziembiewiczów posady. Dopiero po usunięciu ciąży Bogutówna zaczyna zastanawiać się nad swoim losem. Wtedy zadaje sobie pytanie: „co to jest ze mną?”. Dopadają ją dręczące wyrzuty sumienia. Nieustannie myśli o własnym dziecku i obwinia się o jego śmierć:

Myśl o tym dziecku została już w niej na zawsze.

Szaleństwo i desperacja

Stan psychiczny Justyny ulega pogorszeniu. Dziewczyna wyraźnie przestaje sobie radzić ze sobą. Zaczyna pisać do Zenona rozpaczliwe listy i nękać go swoimi problemami. Justyna sama dostrzega swój pogarszający się stan. Mówi:

(...) nie jestem dobra (…) Żebyś ty wiedział, co ja czasami myślę – to byś się zląkł, jaka ja jestem. Gorsza jestem niż nie wiem co, niż pies wściekły.

W końcu dziewczyna podejmuje desperacką próbę samobójczą. Potem zaś wdziera się do gabinetu Ziembiewicza z kwasem i oślepia go. Jej czyn jest wyrazem totalnej bezradności, a jednocześnie skrajnej rozpaczy.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Zenona Ziembiewicza

  Zenon Ziembiewicz to główny bohater „Granicy” Zofii Nałkowskiej. Jest on typowym przedstawicielem zdeklasowanej szlachty. Jego ojciec Walerian z powodu swojej niegospodarności stracił majątek i nie mógł zapewnić synowi stabilnej przyszłości. Zenon dostrzega wady ojca i jego największym... Więcej »

 • Charakterystyka Elżbiety Bieckiej

  Elżbieta Biecka to jedna z głównych bohaterek „Granicy” Zofii Nałkowskiej. Można ją określić jako damę z dobrego towarzystwa, należącą do elity lokalnej społeczności. Elżbieta jest żoną prezydenta miasta Zenona Ziembiewicza, wychowanką Cecylii Kolichowskiej, właścicielki dużej miejskiej kamienicy... Więcej »

 • Granica - bohaterowie drugoplanowi

  Cecylia Kolichowskiej - ciotka i opiekunka Elżbiety Bieckiej, wdowa, dwukrotnie zamężna. Właścicielka kamienicy przy ulicy Staszica odziedziczonej po drugim mężu, majętnym rejencie. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19