Krzysztof Kąkolewski, Jak umierają nieśmiertelni? - bohaterowie

Bohaterami reportażu  przedstawiciele środowiska artystycznego skupionego wokół Łódzkiej szkoły Filmowej:

Roman Polański

Przedstawiony jako młody, początkujący artysta rokujący w środowisku wielkie nadzieje swoją oryginalnością i pomysłowością. Polański znany był z efektów zaskoczenia, lubił wprowadzać niekonwencjonalne rozwiązania do swoich scenariuszy. W pewnym momencie studiów zaprzyjaźnił się w Wojciechem Frykowskim, z którym stworzyli kilka filmów, a potem na stałe związali ze sobą swoje życie prywatne i zawodowe.

Wojciech Frykowski

Syn polskiego kapitalisty Jana Frykowskiego, pokładającego w swoim synu wielkie biznesowe nadzieje. W tym celu posłał on syna do szkoły włókienniczej by w przyszłości przejął jego przedsiębiorstwo. Wojtka ciągnęło jednak do towarzystwa łódzkiej „filmówki” – w końcu porzucił solidne kształcenie przemysłowe na rzecz kariery artystycznej. Razem z przyjaciółmi wyjechał do Hollywood do Los Angeles, gdzie uległ zachodniemu rozprężeniu obyczajów i wmieszał się w środowisko mafijne. Zginął w wyniku porachunków narkotykowych.

Marek Hłasko

Przedstawiony przez Kąkolewskiego jak legenda, a której wzorował się Wojciech Frykowski, marząc o spotkaniu ze swoim idolem. Hłasko postrzegany był jako jeden z czołowych outsiderów powojennej Polski, rozczarowanych zastaną rzeczywistością. Dokonywał w swoich utworach demitologizacji władzy i propagandy rządowej, obalał mit komunistycznej wolności i namawiał do buntu w imię młodzieńczych ideałów, z których jego pokolenie musiało zrezygnować. To urzekało Frykowskiego,  który spotkał Hłaskę w Stanach Zjednoczonych.

Krzysztof Komeda

Polski muzyk i kompozytor jazzowy, należący do łódzkiego środowiska filmowego. Zaprzyjaźniony z Romanem Polańskim, z którym przez wiele lat współpracował. W reportażu Kąkolewskiego jest opisana m.in. jego praca nad muzyka do filmu „Dziecko Rosemary”. W Stanach uległ ciężkiemu wypadkowi (podczas wyprawy z Markiem Hłasko), w wyniku którego zmarł.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02